Her Koşulda Sağlıklı Beslenme İçin Öneriler

Her Koşulda Sağlıklı Beslenme İçin Öneriler

Herkes için, her koşula uyan sağlıklı bir beslenme formülü yoktur. Kimisi et yemezse hastalanır, kimisinin alerjisi vardır.Beslenmenin bireyselliğine çarpıcı bir örnek verecek olursak  bazı yaşlılar ,  örneğin benim tanıdığım 92 yaşında bir kadın , çikolata yemeden asla öğününü geçiştiremez. Kimi insan tamamen vejeteryandır ve  hayvansal ürünlere alerjisi vardır. Yani demek istenen o ki herkese uygun bir beslenme şekli yoktur.

Ne yeyip ne yemeyeceğiniz tamamen sizin hayat şeklinize, bedeninize bağlıdır.  Tabi sağlık sorunlarınızı da göz önüne almalısınız, çünkü yanlış beslenme şekilleri  kişiyi diyabet, kansere kadar götürebilir. Kilo vermek  istiyorsanız bu durumu göz önüne alarak uygun bir yöntem bulmalısınız.

Sağlıklı beslenip, düzgün bir hayat sürmek için size gerekenler;

-enerji

-zevk

-sosyal ilişkiler

-uygun yeme standartları

Ancak bazı değişmez kaideler vardır ki bu her beslenme şeklinde aynıdır. Mesela

1-Aşırıya kaçmamak şartıyla bitkisel ürünler tüketilmeli

2-İşlem görmemiş besinler tüketilmeli.

3-Şekerli şeyler, alkol, soda gibi şeylerin tüketimini azaltıp bunlar yerine su içmeli.

4-Ana yemek mutlaka tüketin. Kendinizi mahrum bırakmayın.

5-Porsiyonlarınızı az tutun.

6-Düzgünce masaya oturun, yiyeceklerinizi bölün, parça parça zevk alarak yiyin. Bu size tatmin hissi verecektir ve gerçekten yemek yediğinizi hissettirecektir.

7-Kurabiye, pasta yiyin ancak günde en fazla bir tane, bir dilim olmak kaydıyla. Eğer şeker vücudunuzda başka hastalıkları tetikleyecek düzeyde ileriyse, diyet olanı tüketin.

8-Açlık hissi geçene kadar yiyin.kendinizi  aşırı doyurup doldurmayın.

9-Protein, karbonhidrat, yağ alımı mutlaka olmalı. Azar azar olmak şartıyla.

10-Aşırıya kaçmadık müddetçe arada kaçamaklarınız olabilir. Mesela bir düğünde iken bir dilim pastadan yiyebilirsiniz. Ancak eve dönünce tekrar eski diyetinize dönmek kaydıyla.

loading...