Hoşgörü Öfkeye Kapılmaz/ Ayla YÜCE

Hoşgörü Öfkeye Kapılmaz/ Ayla YÜCE

“Hoşgörüsüzlük , yetersiz eğitimin ilk işaretidir.Kötü eğitilmiş biri, kaba bir sabırsızlıkla davranır, halbuki   gerçek   eğitim    alçak gönüllülüğü  besler’’      Aleksandr Solzhenitsyn

‘’ Anlaşmazlık,  insanın en büyük hastalığıdır .Hoşgörü  ise en büyük çaresi ‘’    Voltaire

‘’Kişi kendi yoluna inanabilmek için başkasının yolunun yanlışlığını kanıtlamak zorunda değildir’’ Paulo Coelho

       Ulusların bir arada özgür,mutlu, huzurlu yaşayabilmesi  için en önemli unsur hoşgörüdür. Son zamanlarda teknolojinin hızla gelişmesi, iş yükünün artması,ihtiyaçların  çoğalması,betonlaşan şehirler,farklı yaşam tarzları insanları yormuş ,bu yorgunluk beraberinde sabırsızlığı ve  tahammülsüzlüğü getirmiştir.İnsanlar arasında bencillik artarken hoşgörü azalmış ,toplumsal barış bozulmaya yüz tutmuştur.  Oysa varlığımız diğerlerinin varlığıyla olasıdır…

    Son zamanlarda okuduğum ve gerçekten çok etkilendiğim konuyla ilgili bir öyküyü anlatmak istiyorum;

        Buzul çağında çok sayıda hayvan soğuk yüzünden ölüp gitmiş. Kirpiler ise sürüler halinde toplanmaya karar vermişler,böylece hem ısınıyor,hem de başkalarından korunuyorlarmış.Ama sırtlarındaki dikenler yanlarındaki dostlarına batıyormuş.- tam da ısınmalarını sağlayan dostlarına .

İşte bu yüzden birbirlerinden uzaklaşmaya  karar vermişler.   Ve yine donarak ölmeye başlamışlar.

Hemen bir seçim yapmaları gerekiyormuş: ya Yeryüzünden silip gideceklermiş,ya da dostlarının dikenlerine katlanacaklarmış.

   Doğru kararı vererek yeniden bir araya gelmişler.Başkalarının  ısısından vazgeçemeyecekleri için yakınlaşmanın açabileceği küçük yaralarla birlikte yaşamayı öğrenmişler ve böyle yaşayıp gitmişler.

(Paulo Coelho – Aldatmak  Kitabı sayfa : 107)

 Bir   arada  yaşamak için hoşgörüden  uzaklaşmayalım. Unutmayalım ki ; Hoşgörü öfkeye kapılmaz.

 Ayla YÜCE

 Öğretmen

loading...