İdrar Yolu Enfeksiyonları

İdrar Yolu Enfeksiyonları

İdrar yolu enfeksiyonlarına neler yol açar?

İdrar sterildir, herhangi bir mikroorganizma içermez. İdrar yolu enfeksiyonları mikroorganizmaların üretradaki (idrar kanalı) açıklıktan girerek çoğalmaları sonucu meydana gelir. Enfeksiyonların birçoğunda etken E.Coli basili olarak adlandırılan bakteridir. Bu bakteri barsak florasında bulunan bir bakteridir. Uretradan girerek mesaneye ulaşır ve sistite yol açar. İdrar yolu enfeksiyonları tedavi edilmezse bakteriler böbreklere kadar ilerleyerek nefrite (böbrek iltihabı) yol açabilir.

İdrar yollarında Klamidya ve Mikoplazma enfeksiyonları da görülebilir, fakat bu enfeksiyonlar böbreklere ilerlemez.

İdrar yolu enfeksiyonlarını arttıran risk faktörleri nelerdir?

Bazı kişilerde idrar yolu enfeksiyonları daha sık görülür. Böbrek taşları, kateter uygulamaları, diabet ve bağışıklık sisteminin baskılanması idrar yolu enfeksiyonlarının görülme sıklığını arttırır. Her beş kadından biri hayatı boyunca en az bir kez idrar yolu enfeksiyonu geçirir. Kadınlarda üretra kısa olduğundan vajina ve barsaklardaki bakteriler kolaylıkla buraya bulaşıp ilerleyebilir. Cinsel ilişkide bulunmak da kadınlarda idrar yolu enfeksiyonlarının görülmesini arttıran nedenlerden biridir. İdrar yolu enfeksiyonlarının görülme sıklığı yaşla birlikte artar.

İdrar yolu enfeksiyonlarınının bulguları nelerdir?

Sık sık ve çok az miktarda idrara çıkmak ve idrar yaparken yanma en sık görülen bulgulardır. İdrar bulanık ve kanlı olabilir. Halsizlik ve kasık bölgesinde ağrı da bu yakınmalara eşlik edebilir. Enfeksiyon böbreklere ilerlerse ateş, bulantı, kusma, bel ve sırt ağrısı görülür.

İdrar yolu enfeksiyonlarınının tanısı nasıl konur?

İdrar örneğinin mikroskopik incelemesi ve idrar kültürü yapılarak enfeksiyona yol açan mikroorganizma belirlenir. Enfeksiyona yol açan mikroorganizma belirlendikten sonra enfeksiyon uygun antibiyotikler kullanılarak tedavi edilebilir.

İdrar yolu enfeksiyonları gebelik döneminde daha mı sık görülür?

Gebe kadınların %2-4’ünde idrar yolu enfeksiyonları görülür. Gebelik döneminde geçirildiğinde bu enfeksiyonlarının yayılma ihtimali daha fazladır. İdrar yolu enfeksiyonları erken doğuma yol açabilir.

İdrar yolu enfeksiyonlarının tekrarlaması nasıl önlenebilir?

İdrar yolu enfeksiyonu geçiren kadınların %20’sinde enfeksiyon tekrarlar. Bol su içmek, idrarı tutmamak, tuvalette genital bölgeyi önden arkaya doğru temizlenmek, su dolu küvette banyo yapmak yerine duş almayı tercih etmek, cinsel ilişki öncesinde genital bölgeyi temizlemek, vajinal duş ve spreyleri kullanmaktan kaçınmak idrar yolu enfeksiyonlarının tekrarlamasını önleyebilir.

izafet.net

loading...