İmdat Evde Bilgisayar Var/ Pedagog Elif İPEK

İmdat Evde Bilgisayar Var/ Pedagog Elif İPEK

Evinizde de bilgisayar var mı? Peki ya bilgisayarın başına kamp kurmuş bir çocuğunuz? Cevabınız `evet `ise kitap okumama, ev ödevlerini zamanında yapmama gibi problemler ile de boğuşuyor olmalısınız.

Gelişen ve değişen yaşamımızda teknoloji büyük yer kaplıyor. Cep telefonları, televizyonlar, bilgisayarlar günlük yaşamımızın vazgeçilmez birer parçaları. Öyle zamanlar geliyor ki onlar olmadığında eksiklik hissediyoruz. Peki, çocuğunuzun yaşamında nasıl bir yer kaplıyorlar?

Bilgisayarların çocuk ve gençlere birçok yararı var.

*     Görerek, duyarak, deneyerek öğrenme imkânı sunuyor bilgisayarlar.

*     Dünya’nın en ücra kösesindeki bir bilgiye ulaşmalarını, edindikleri bilgileri karşılaştırmalarını sağlıyor.

*     Oynadıkları oyunlarda problem çözme becerilerini geliştiriyorlar.

*     Çeşitli programlar sayesinde yaratıcılıklarını geliştiriyorlar.

*     Özgül öğrenme güçlüğü olan kişiler harfleri yazmada zorluk yaşadığından bilgisayar kullanarak rahatça yazı yazabiliyorlar.

Doğru kullanıldığında bunun gibi bir çok faydası olan bilgisayarlar amaçsız kullanıldığında çocuk ve gençlere zarar verebiliyor.

Okula başlama zamanı çocuğun evden çıkıp yeni arkadaşlar edinme zamanıdır. Sosyal çevre edindikleri bu dönemde yoğun ve amaçsız bilgisayar kullanımı çocuk ve gencin sosyalleşmesini engeller.

Bilgisayar kullanırken karşılıklı konuşma söz konusu değildir. Böylece çocuk ve gençlerin kendilerini sözel olarak anlatma becerileri engellenir, gelişemez. Sorularınıza kısa cevaplar verirler.

Uzun süre bilgisayar karşısında kalmak gözlere zarar verir.

Uygun olmayan oyunlar çocuklarınızı şiddete iter. Problemleri iyimser bir şekilde çözmek yerine şiddete başvurma eğiliminde olurlar.

Bilgisayar karşısında bir oyuna dalan çocuklar zamanın nasıl geçtiğini anlamazlar ve zamanlarını organize etmeyi başaramazlar. Bu nedenle sorumluluklarını yerine getiremezler.

Uzun sure hareketsiz kalarak, sadece görerek ve duyarak yararlanılan bilgisayarlar çocuk ve genci pasifleştirir. Bu durum stresi arttırır.

Çocuğunuzun bilgisayardan yararlanabilmesi için öncelikle bilgisayarın amacını bilmesi gerekir.

Bilgisayarın, bilgiye doğru ve hızlı bicimde ulaşmayı sağlayan bir araç,  okul ile ilgili çalışmalarda yararlanabilecek bir kaynak, haberleşme aracı, oyun aracı olduğunu anlatın.

Çocuğunuza zamanın öneminden bahsedin ve bilgisayarı belirli sureler içinde kullanması gerektiğini vurgulayın. Birlikte sure belirlemek ve bilgisayarın yanına kum saati, masa saati koymak isinizi kolaylaştırabilir.

Bilgisayarı açmadan önce bir amaç belirlemesi gerektiğini anlatın. İlgilendiği bir konuyu araştırmak, oyun oynamak, ödev yapmak, müzik dinlemek,… Süresini amacına uygun kullanmasına yardımcı olun.

Bilgisayar başında birlikte zaman geçirin ve internetin, bilgisayarın doğru kullanımı konusunda örnek olun, açıklamalar yapın.

Bilgisayar oyunları ve gerçek oyunlar arasında bir denge kurun.

Sportif, kültürel faaliyetlere yönlendirerek enerjilerini harcamalarını sağlayın.

Çocuğunuzla bunları paylaştıktan ve bilgisayar kullanım suresine karar verdikten sonra uygulayabileceğiniz birkaç öneri:

Avrupa Birliği’nin internet kullanımı öğretmek için hazırladığı

www.wildwebwoods.org

Hayvanlar ile ilgili bilgiler, hafıza oyunları, yap-bozlar, evde yapabileceğiniz kâğıt ve bilgisayar etkinlikleri için

http://www.yaraticicocuk.com/

Buz hokeyi ve kar kayağına ilgi duyanlar dikkat ve reflekslerini geliştirmek için

http://www.cbc.ca/kids/olympics/games/

Sanal müzeleri gezmek için

http://www.sanalmuze.org ve www.sadberkhanimmuzesi.org.tr adreslerini ziyaret edebilirler.

İyi eğlenceler…

Pedagog Elif İPEK
elifipek@marmarapedagoji.com
05552947343

loading...