İnternet Bağımlılığının Çocuk Ve Ergenlerde Olan Etkilerinin Ebeveyn Rolleriyle Çözümlenmesi

İnternet Bağımlılığının Çocuk Ve Ergenlerde Olan Etkilerinin Ebeveyn Rolleriyle Çözümlenmesi

İnternet bağımlılığı; günümüzde en yaygın bağımlılık türüdür. İnternetin gereğinden fazla (aşırı derecesinde) kullanımından kaynaklanan bu bağımlılık kullanıcıyı psikolojik, sosyolojik ve çevresel sorunlar ile yüzleştirebilir. Başlıca Ergenlik Dönemi’nde görülen bu bağımlılık, günümüzde 18 ay sonrasındaki çocuklarımızda da oluşmaya başlamıştır. Başta ergenlerimiz olmak üzere birçok yetişkinde bu bağımlılık ergenlik zamanında itibaren kalıcı hale gelebilir ve psikososyal yaşantısında zorluklarla baş başa bırakabilir. En çok ta aile içinde problemlere neden olan bu bağımlılık türü ailelerimizin elini kolunu bağlayan, ürettikleri çözümleri hep anlamsız kılan bir duruma sürükleyebilir. İnternet bağımlılığı en başlı olarak bilgisayara karşı bir ilginin oluşmasından, sonrasında bulunan bir aktivite ile o aktivitenin sürekliliğini sağlamaya çalışmasından başlar. Örneğin; her gün eve geldiğinde bilgisayar başına oturan, belirli bir oyunu açan ve her gün bu oyunun saatinin sürekliliğini sağlamaya çalışan bir çocuğunuz var ise; internet bağımlılığına kapıyı açtığı anlamına gelir. En güncel olarak ta; 18 ay ve üzeri bebeklerimizde (çocuklarımızda) yemeğini yemediği için, çok ağladığı için, ebeveynleri ya da akranları çok sıkıştırıp rahat vermediği için teknoloji ve internet özellikle annelerimiz tarafından çok kullanılmaktadır. İnterneti açıp yemek yerken çizgi film izletmek, çok ağlıyor diye şarkı açıp dinletmek veya hiç rahat vermiyor diye telefonu eline vererek oyun oynatmak vb durumlar ailelerimizi kısa süreli rahatlığa erdirse bile, çocuklarında geleceğe yönelik birer bağımlılık adımı attıklarını söyleyebiliriz.

Çocuğun gelişimsel süreci gereği yapması gereken davranışlar ailelerimi rahatsız etmemelidir; eğer bu gelişimsel davranışları çocukları gerçekleştirmezler ise o zaman tehlike oluşuyor demektir. Ergenlerde ise özellikle erkeklerde “savaş oyunları”, kızlarda ise “whatsapp sohbetleri” veya “video” izlemeleri bağımlılığın başlıca örnekleridir. Bu gibi durumlarda ailelerin hırçın davranması sadece bağımlılığı derinleştirir. İnternet bağımlılığıyla başa çıkmak zor ve uzun süreli bir süreçtir. Başlangıç olarak; belirli kurallar konulmalıdır fakat bu kurallar yaptırırım şeklinde değil bir sorumluluğun yerine getirilmesinin onun için kazançları olacağını kanıtlayacağı şekilde olmalıdır. Bu konulan kural karşılıklı konuşarak yapılmalı ve kuralın çizgisinden hiçbir şekilde çıkılmamalıdır. İkinci olarak; verilen sorumlulukların gündelik hayatla olan bağlantısıyla ilgili çocuklarla konuşulmalıdır. Mesela; belirli kurallar konularak eve geldiğinde yemek yiyip, ödevlerini yaptıktan sonra 1 saat oyun oynama izni karşılıklı anlayış şeklinde kabul edilip uygulanmaya geçtiği zaman aynı sırada belirli bir saat ve kural koymanın çocuğun düzeni açısından çocuğa nasıl duygular kattığını, verilen sorumluluğu yaptıktan sonra isteğinin yapılması ile bireyin kendini ödüllendirmesinin nasıl bir his olduğunu, gündelik hayatta ve iş hayatında ilk önce işin halledilmesi sonra istenilenin yapmasının ne kadar huzur verici olduğunu ve ailelerimizin de bunları kullandıklarını örneklerle dile getirmeli; çocuklarımızın bu süreçteki hırçınlıklarını veya kural yıkıcı tutumlarını engellemeleri gerekmektedirler.

Son olarak ise; çocuğun verdiği “izin” doğrultusunda verilen sürede ne yaptığıyla ilgili ailenin bilgi sahibi olup çocuğunun düşüncesinden ilerlemeye çalışması aile içi iletişimde çok büyük faydalar sağlayacaktır. Örneğin; araba yarışı oynayan bir erkek çocuğu ya da Barbie videosu izleyen bir kız çocuğunun bu alana olan ilgisini gözlemlerle keşfedip “ben de küçükken böyle oynuyordum, araba çok hızlı değil mi?, rengini çok güzel seçmişsin; ben de hep böyle renkler seçerdim, bu video ne güzel böyle, benim zamanımda yoktu sayende bende izleyebiliyorum” vb sorularla ve yorumlarla çocuğun hem etkinliğine karşı olan donanımını gözlemleyebilirler, hem de çocuklarıyla ortak yol bulmaya çalışabilirler ve böylelikle bu süreç hem çocuğun gelecek hayatını olumlu yönde etkiler, hem de bağımlılık diye korkulan bu terimin aslında hallolabilecek bir şey olduğu anlaşılır.

 

Psikolog Hande Cemile Senerman

hande.senerman@hotmail.com

loading...