İş Yerinde Mutsuzluk Nedenleri ve Çözüm Önerileri

İş Yerinde Mutsuzluk Nedenleri ve Çözüm Önerileri

İş yerindeki mutsuzluk ortak bir sorundur. Mutsuzluk, insanları genel olarak daha az üretken, daha sağlıksız düşünen ve sosyal uyumunu bozan bir duygu durumudur. Ancak tüm bunlara rağmen insanlar genel olarak bu durum karşısında hiçbir şey yapmazlar.

İnsanların mevcut mutsuz durumlarını değiştirmemelerinin iki önemli nedeni vardır. Birincisi, neden mutsuz olduklarını anlamadıklarından – sebebi tam olarak belirleyemezler, bu yüzden mutsuz hissetmek mantıksız gelir ve bu olumsuz duyguların ortadan kaldırılmasının mümkün olmadığını düşünürler. İkincisi, ne yapacaklarını bilmedikleri – neyin yanlış olduğunu biliyorlar ama değiştiremeyeceklerini veya uygulanabilir bir seçenek olmadığını düşünüyorlar.

Mutsuzluğun En Önemli Sebepleri

İnsanların neden mutsuz olduklarını anlamalarına yardımcı olmak için mutsuzluğunun en önemli nedenlerinin yer aldığı kısa bir listesini hazırladım:

Çalışmalarınız karşısında aldığınız ücretin az olduğuna inanıyorsanız, mutsuzluğunuzun temel nedenlerinden biri bu olabilir. Bu çoğu çalışanın temel sorunudur ve sizlere önerim her zaman iş alternatiflerinizi araştırın. Uygun bir zamanda olumlu seçenekleri değerlendirmekten korkmayın.

İş yerinin istikrarsız ilerleyişi sizi mutsuz edebilir. İşten çıkarmaların olduğu bir şirkette çalışıyorsanız haliyle stres düzeyiniz yüksek olacaktır. Böyle bir durumda elinizden geleni yaptığınıza inanıyorsanız, yapmanız gereken şey şirkete katkılarınızı somut bir şekilde sürekli rapor etmektir. Yine de yaşamı her zaman kontrol etmemiz mümkün değildir ve olabilecek olumsuzluklar için kendinizi suçlamadan yeni seçenekleri araştırın.

Terfi ve ilerleme şansının olmadığı yerlerde insanları motive edici herhangi bir unsur olmadığı için kendilerini mutsuz hissederler. Böyle bir durumda ve pozisyonda çalışıyorsanız kendinize farklı gelişim alanları bulmaya çalışın. Çünkü bazı mesleklerde ilerleme şansımız yoktur ve bize düşen mesleğimiz için çalışmanın yanı sıra kendimizi geliştirmemiz için farklı uğraşlar bulmaktır.

Çalışma arkadaşlarınızdan hoşlanmaya bilirsiniz. Unutmamak gerekir ki orası sizin eviniz değil ve birincil ilişkiler kurmak durumunda değilsiniz. İş çerçevesinde ilişkiler geliştirmeniz yeterli olacaktır. Önemli olanın saygılı bir ilişki geliştirmek olduğunu unutmayın.

Çok az zamanda çok şey yapmanız bekleniyorsa bu stres kaynağı sizde mutsuzluk yaratacaktır. Unutmayınki bu durum sizin tercihiniz değil, zaman yönetimini doğru yaparak işinizi yetiştirmeye odaklanırsanız muhtemelen verilen işleri yetiştirebilirsiniz. Verilen işlerin öncelik sıralamasını doğru yapmanız gerekir ve daha çok zaman alacak işleri önce yaparsanız diğer küçük işleri daha az stres altında daha hızlı yapacaksınız.

Bir iş yerinin çalışanlarına tanıyabileceği en güzel hizmet esnekliktir. Çocuğunuzun okul toplantısı için izin almanız sorunsa, doktora gitmek için mesainin bitmesini bekliyorsanız bu durum sizde stres yaratacaktır. Bu durumu yaşamamak için iki önemli yol vardır. Rutin çalışma zamanında işlerinizi eksiksiz yaparsanız izin almanız daha kolay olur. Çünkü iyi bir çalışanı kimse kırmak istemez. İkinci önemli yolda, işlerinizi mesai saati dışına planlamaktır. Her zaman izin almanız mümkün olmayabilir. Bu nedenle ikici bir zaman planı alternatifiniz her zaman olmalıdır.

Eğer mutsuzsanız ne yapacaksınız?

Neden mutsuz olduğunuzu anladığınızda, koşullarınızı iyileştirmek için anlamlı bir adım atmaya başlayabilirsiniz. Bu nedenle iş yerinde sizi mutsuz eden nedenleri bulmaya çalışın ve yeniden bir düzenleme yapın.

Akut ve kronik mutsuzluk arasındaki farkı bilin

Çalışmanızda gerçekten mutsuz musunuz yoksa kötü bir hafta mı yaşıyorsunuz? Kendinize karşı dürüst olun ve koşullara objektif bakmaya çalışın. Kötü bir hafta geçiyorsanız, iş yaşamında bir değişliğe ihtiyacınız yok demektir. Kendi stres nedenlerinize odaklanıp, rahatlama ve gevşeme egzersizleri yapın. Ancak sizi mutsuz eden nedenler sürekli ise ve işten kaynaklanıyorsa, iş yaşamınız için önlemler alın.

Mehmet Murat ALTAN

Psikolojik Danışman/ Oyun Terapisti

İletişim: psikolojiportali06@gmail.com

loading...