İYİ ANNE VE BABA OLMANIN 24 YOLU

  İYİ ANNE VE BABA OLMANIN 24 YOLU

  1-Parklara çocuğunuzla gidip beraber sallanın.

  2-Anne ve babaların da hata yapabileceğini gösterin, yeri geldiğinde ondan özür dileyin.

  3-Çocuğunuzun, yanınızda olmadığı anlarda onu ne kadar sevdiğinizi, özlediğinizi açıkça belirtin.

  4-Çocuğunuzu bir meyve, sebze bahçesine götürüp, meyveleri ya da sebzeleri kendisinin koparmasına izin verin, bunun yanında meyve, sebzelerin ne şekilde büyüdüklerini, hangi ağaçlara sahip olduklarını gösterin.

  5-Birlikte gazete, dergi okumaya çalışın, eğer okuyacak düzeydeyse bırakın, onun komik okumasıyla zevk almaya çalışın.

  6-Eğer koşmaktan zevk alıyorsanız, onun yanınızdaki bisikletle eşlik etmesine izin verin.

  7-Ben sana demiştim demek yerine, olmadığına üzüldüm canım ya da bir keresinde bana da aynısı olmuştu ya da biliyorum bu senin için çok zor tatlım gibi sözler söyleyin.

  8-Çocuğunuzun yaptığı resimleri, karalamaları duvara yapıştırın ya da çerçeveye koyup odasına koyun.

  9-Çocuğunuzu aile içindeki haberlere, olaylara, yakın tutmaya çalışın böylece çocuğunuz kendisini bu ailenin parçası olarak hissedecek, ileride sizinle olayları paylaşmakta zorlanmayacak.

  10-Çocuğunuzu duygularını söylemesine alıştırmak için onu devamlı destekleyerek, yanıt verin. Mesela, onun teşekkür etmesi gerektiğinde, siz öne atılıp, ikimiz birden size teşekkür ediyoruz deyin.

  11-Çocuğunuzla birlikte mutfakta beraber bir yemek hazırlayın, sonra da oturup ikiniz birlikte yiyin(pizza, makarna, sandviç gibi pratik şeyler).

  12-Çocuklarınızla oynarken, eğitimli olmalarına da dikkat edin.

  13-Çocuğunuzun odasını onun seçeceği renklere ve dekorasyona göre olmasına dikkat edin, eğer özel bir oda hazırlayamayacaksanız, onun istediği renk, biçimde olması gibi ufak detaylarla onun olduğu hissini verebilirsiniz.

  14-Çocuğunuz için, yılda bir kere olmak üzere, güzel bir doğum günü hazırlayın, onun sevdiği renklerden pasta, güzel hediyeler, şarkılar.

  15-Birlikte oturup video izleyin.

  16-Çocuğunuzla birlikte bir vazoya çiçek yerleştirin, birlikte çiçekleri seçip, yaprakları ayırıp, boylarını kesip, birlikte renklerine ve çiçek çeşitlerine göre bir düzen yapın.

  17-Çocuğunuzun, iyi bir insan olmasına yardımcı olun, (teşekkür ederim, beni rahatsız etmeden telefon konuşması yaptırdığın için, gibi)

  18-Çocuğunuz için çocuk dergilerine üye olun.

  19-Onun resim yapmasına, oyun oynaması için bir kutuda boya kalemi, kağıdı, yapıştırıcı, çocuklar için özel makas bulunduran bir kutu hazırlayın.

  20-Çocuğunuzun arkadaşlarını eve özel olarak çağırıp, onlar için kurabiye, meyve suyu hazırlayıp, onlara özel çocuk kasetleri videoya koyup güzel bir zaman geçirmesin sağlayın.

  21-Çocuğunuza asla tutamayacağınız sözlerde, vaatlerde bulunmayın, söz verirseniz mutlaka yerine getirmeye çalışın.

  22-Bazen sizin yatak odanızda uzanıp televizyon izleyin, onun istediği bir şeyi yaparak onu d sizin özel odanıza dahil edin.

  23-Özel günlerin önemini birlikte karşılayın, sizin doğum gününüz, onunki, bayramlar, bu gibi özel günlerin gelmesini beklemesine yardımcı olur.

  24-Çocuğunuza onu sevdiğinizi hissettirin.
  Vicki LANSKY

  DERLEYEN

  ÖZNUR SERBEST

  http://cocuk-gelisimi.com/

  loading...