İyi Bir Ebeveyn misiniz?

İyi Bir Ebeveyn misiniz?

İyi bir ebeveyn misiniz? Test edin

Çocuk sahibi olan her ebeveyn, zaman zaman “nasıl bir anne-baba olduğu” konusunu gündemine alır.Bu konuda kendinizi değerlendirmek istiyorsanız, aşağıdaki testi cevaplayın.

Siz çocuğunuz üzerinde oldukça baskı kurarak onu eğitmeye çalışan bir anne/babasınız..

Halbuki ona güzel örnek olduğunuz, şartları hazırladığımız takdirde baskı kurmadan da onu disiplin altına alabilirsiniz. Baskının çocuğunuzu aşırı pasif ya da saldırgan
davranışlara itebileceğini unutmayın.

Siz de çocuğunuza çok düşkün bir anne/baba özelliği gösteriyorsunuz.

Her anne-baba çocuğunu sever; ama bu çocuğunuzu aşırı derecede kendinize bağımlı yapmanızı gerektirmez. Onu kendi işlerini kendi yapması için teşvik edin. Ona verdiğiniz değeri gösterin; ama dünyada ondan kabiliyetlisi, ondan güzeli olmadığı şeklinde bir duyguya kapılmasına da fırsat vermeyin. Yoksa ya aşırı bağımlı olup kendi başına hiçbir şey yapamaz hale gelebilir ya da başkalarından sizin gösterdiğiniz ölçüde ..bir ilgi göremeyince sıkıntıya girebilir. Aman ölçüyü kaçırmayın.

Çocuğuna gösterdiği ilgi ve sevgiyi dozunda verebilen bir anne/babasınız.

Onu belli alışkanlıkları kazanabilmesi için disiplin altına alırken yaşının özelliklerini yaşamasına da fırsat veren bir anne-baba olduğunuz anlaşılıyor. Zaman zaman sizin de bazı problemlerle karşılaşmanız ve ne derece ölçülü olduğunuz konusunda kendi kendinizi sorgulamanız çok tabiidir. Fakat sevgi, ilgi ve disiplinde kararlı, eşinizle aranızda metot ve fikir birliği olduğunu gösteren bir tutum izlemeye devam ettiğiniz takdirde çocuğunuzun endişe verici davranışları da zamanla düzeltecektir.

Siz çocuğunuza karşı çok olumsuz duygu ve davranışlar içerisindesiniz.

Belki siz bunu fark etmiyor veya fark etmek istemiyor olabilirsiniz. Muhtemelen siz çocukluğunuzda aileniz tarafından yeterli ilgi ve sevgi görmediğinizden, belki de onu kendi yapmak istediğiniz işlere mani olduğunu düşündüğünüzden soğuk, sevgisiz bir tutum içindesiniz. Fakat bu davranışınızın hem sizin hem de çocuğunuzun geleceğini oldukça negatif yönde etkileyeceğini ve cemiyetimiz için zararlı sonuçlar doğurabileceğini unutmayın. Değişmek isterseniz değişebilirsiniz.

Çocuğunuzun küçük yaşından itibaren kendi işlerini kendisi yapması için nasıl bir yol izlersiniz?

Çocuğunuzu küçük yaşından itibaren sevip, öper, onu çok sevdiğinizi söyler misiniz?

Çocuğunuzla beraber onun sevdiği bir oyunu oynama sıklığınız nedir?

Tatile çıkma, eve mobilya alma gibi çeşitli konularda çocuğunuzun fikrini sorar mısınız?

Çocuğunuza ders çalıştırırken hangi yolu izlersiniz?

Aile sofrası hakkında size en uygun ifade hangisidir?

Bir toplantı için telefon görüşmesi yapacaksınız. O sırada çocuğunuz sizinle konuşmak için ısrar ediyor. Hangi tepki size daha uygundur?

Çocuğunuz yaşıtı bir çocuğun, onun yapamadığı bir becerisi var. Çocuğunuza ne dersiniz?

Evde disiplini sağlarken koyduğunuz kurallar konusunda çocuğunuza karşı izlediğiniz yol hangisidir?

Eşiniz ve çocuğunuzla birlikte dışarı çıkmak için hazırlanıyorsunuz ama odası darmadağınık. Eşiniz onunla birlikte çıkmayacağını, evde büyükannesiyle kalması gerektiğini söylüyor. Bu fikri nasıl karşılarsınız?

loading...