Kadın cinayetleri nasıl bitirilir?/ Aile Danışmanı Dilek İŞLER

Kadın cinayetleri nasıl bitirilir?/ Aile Danışmanı Dilek İŞLER

Her gün yeni bir kadın cinayeti haberiyle uyanıyoruz. Artık bu cinayetler canımızı yakmakta ve bizleri oldukça endişelendirmektedir. Her gün artan kadın cinayetlerinin,  toplumsal düzen ve yapımızı bozan bir teröre dönüştüğünü söylesek abartmış olmayız.

İzlediğimiz haberlerde  ve incelenen bazı vakalarda, uzaklaştırma cezası alan koca ,cezanın bittiği gün eve gelip çocuklarının gözleri önünde, kendisinden ayrılmak isteyen eşini öldürüyor!!! Her gün bu ve buna benzer haberler ne yazık ki duymaktayız. Aile içi geçimsizlik,şiddet,bağımlılık veya eşlerden birinin yada ikisininde psikolojik sorunları yüzünden boşanma aşamasına gelen çiftler , bu dönemle birlikte çeşitli psikolojik problemler ortaya çıkabiliyor. Bunlar gelecek kaygısı, ayrılığı kabullenememe vb sorunlar. Örneğin, eşinden şiddet gören ve ayrılmak isteyen eşin talebi üzerine,(tabi şiddet gören tarafın korunması amacıyla)kocaya uzaklaştırma cezası veriliyor, ancak bu sorunu çözmek yerine, olabilecek kötü olasılıkları sadece ertelenmesine ve hatta sorunun büyüyerek karşımıza çıkmasına sebep oluyor. Evlilikleri süresince karısına şiddet uygulayan erkekler, boşanma süreciyle ve aldıkları birtakım cezalarla ( hapis, tazminat, uzaklaştırma vs.) birlikte, zaten bozuk olan psikolojileri daha da bozuluyor ve öfke kontrollerini tamamen kaybediyorlar. Bu ve benzer sonuçlar göstermektedir ki, yalnızca hukuki yaptırımlar yaşanabilecek olumsuz olayları sadece ertelenmesini, hatta daha büyük soruna dönüşerek karşımıza çıkmasına sebep oluyor diyebiliriz. Buda bize  boşanma sürecindeki çiftlerin psikososyal destek sağlamanın ne kadar önemli olduğunu açıkça gösteriyor.

Uygulanacak öneri ;

Boşanma sürecindeki karı ve kocalar, özellikle aile içi şiddet sebebiyle açılan davalarda şiddet uygulayan tarafla ilgili hukuki yaptırımların yanında,  psikolojik ve sosyal destek sağlanmalı. Ancak genellikle çiftler ve özellikle erkekler bu psikolojik tedavi ve danışmanlıkla sağlanan desteklere hiç sıcak bakmamakta; işte bunun için teşvik paketleri hazırlanıp sunulması gerekmektedir.

*Boşanma aşamasında olan çiftler (özellikle şiddet uygulayan) için  psikolojik ve sosyolojik destek  programı hazırlanmalı ,

*Bu destek programı sosyolog, psikolog ve aile danışmanlarının ortak çalışmasıyla oluşturulmalı

*Boşanma sürecinde olan taraflar , özellikle şiddet meyilli taraf bu destek programına     yönlendirilmeli. Burada  yapılan incelemeyle gerekirse psikiyatra sevk edilmeli.

*Bu psikososyal destek belirli periyodik aralıklarla sağlanmalı

* Ve en önemli nokta , tarafların bu destek programına katılmaları karşılığında çeşitli teşvikler sunulmalı  .Tabi  bu teşvikler tarafların sosyal, ekonomik ve psikolojik yapılarına göre ,  destek programında çalışan uzmanlar tarafından belirlenip düzenlenmelidir.

Örn:

*Belirlenen destek sürecinde, gereken seans sayısınca düzenli olarak sürece devam eden bireye, destek süreci  sonunda ‘’maddi destek’’ teşvik edici olabilir.

*Bir diğer teşvikte , bu psikolojik ve sosyolojik destek programına düzenli olarak katılmaları karşılığında aldıkları cezaların miktarının düşürülmesi de teşvik edici olabilir.

*Tarafların teşvikten yararlanıp yararlanamayacakları, desteği sağlayan uzmanların hazırlayacakları raporun sonuçlarına göre belirlenmelidir.

Umarım devlet yetkilileri bu konuda gereğini yapar ve halkımız bu psikolojik desteklere bu kadar soğuk bakmazlar. 🙂

Dilek İŞLER

Sosyolog / Aile Danışmanı/ Yaratıcı Drama Eğitmeni

dlekisler@hotmail.com

loading...