Kadın Olmak

Kadın Olmak

Kadın olmak zordur çoğu zaman.Bazen doğumda başlar bu zorluk , erkek çocuk doğuramadı diye suçlanan yine kadın olur.Yeni doğan masum,hiçbirşeyden haberi olmayan o bebek ise geleceğin kadın adayıdır.Daha doğumunda başlamıştır bu ömürlük süreç.Çocukluğunda da devam eder , ayıplarla başlar,eğitim hayatının hiç başlamadan bitmesiyle devam eder ve çocuk gelin sıfatıyla sonlanır.Öyle gördüğü için,onun yetiştirdiği çocuklarda böyle bir hayatın içinde yaşar gider.Her ne kadar , bu yaşanmışlıklar artık ülkemizde azalmaya başladıysada ,maalesef halen böyle hayatlar var.Diğer bir tarafta da ,kendine güvenen,ayakları üzerinde durabilen,parasını kazanan,söz sahibi olan ,eğitimli,dünya görüşü olan başka bir kadın profili var.Belki daha iyi şartlarda yaşayan , belki hayatı tek başına omuzlayan , ama amaçları hep aynı olan kadınlar. … Aileye,evlatlara,eşe adanmış hayatlar.Fedakarlığın sınır tanımadığı hayat hikayeleri.

Bu arada,bu yaşam mücadelesinin içinde hep iyi olma arzusu.İyi bir eş,iyi bir anne,iyi bir ev hanımı,iyi bir evlat,iyi bir iş kadını,iyi bir aşçı….Bu liste böylece uzar gider.Amaç hep iyi’ye ulaşmaktır.Hep etrafımızdakileri mutlu etmektir.Bu mücadelenin içinde kadın çoğu zaman kendini unutur.Mutlu olması ,mutlu etmesine bağlıdır çünkü.Bazen öyle bir noktaya gelir ki,kendi duygularını yaşayamaz,başkasının yerine kaygılanır,başkasının adına mutlu yada mutsuz olur.Maalesef toplumda bunu destekler çoğu zaman.

Bütün bu görünen güçlü yapının ardında , görünmeyen ya da bazen görmezden gelinen bambaşka bir profil vardır. Çocuk ruhludur aslında kadın,sevilmek ister,güvenmek ister,mutlu ettiği kadar da mutlu edilmek ister. Kırılgandır, hassastır,duygusaldır en önemliside insandır.Güçlüdür,şefkatlidir,sevgi doludur ama O da sevildiğini bilmek ,değer gördüğünü yüreğinde hissetmek ister.

Yaradan,en muhteşem görevi kadına vermiştir.Anne olabilmek,annelik duygularını hissedebilmek dünyanın en onurlu mucizesidir.Bu mucizeye sahip çıkmak , gereken hassasiyeti gösterip,gereken değeri verebilmekte tüm insanlığın görevidir.

loading...