Kafanızda Sivilce mi Var?

Kafanızda Sivilce mi Var?

Sivilce sadece yüzde çıkmaz. Vücudun bazı bölgelerinde de çıkabildiği gibi özellikle saçlı deride de çıkabilir. Zaman zaman inatçı olan bu sivilceler kişiyi huzursuz eder. Peki, bu sivilceler neden oluyor?

Deri üzerinde gözenekler bulunmaktadır. Bu gözenekler cildin hava almasını sağlar. Gözeneklerin ölü deri yada diğer faktörler tarafından tıkanması sonucu deri üzerinde sivilceler meydana gelir. Bunun yanı sıra FOLİKÜLİT adı verilen bir durum daha vardır. Folikülit, saç tabanında bakteri enfeksiyonu sonucu oluşan bir durumdur. Folikülit, saçlı deride her saçın dibinde kızarıklık yada şişmelere neden olan bir durumdur. Rahatsız edici bu durum, antibakteriyel bir sabun ile etkilenen bölgeye yapılacak iyi bir hijyen ve antibakteriyel merhemler uygulanması ile kolaylıkla giderilebilir.

Saçlı kafa derisinde sivilcelere neden olan diğer bir olasılık ise Diğer olasılık ise SEBOREİK DERMATİT adı verilen deri hastalığıdır. Seboreik dermatit, deride kaşıntılı döküntüler ve pullanmalara yol açan inflamatuar bir deri rahatsızlığıdır. Bazen bu plaklar olduğunda yanlışlıkla sivilce zannedilebilir, dahası ise bunlar sivilce benzeri oluşumlara yol açan ikincil enfeksiyonlar meydana getirebilir.

Neden olan faktörler çeşitli olabildiğinden bir cildiye uzmanından yardım almanızı öneririz. Bu sayede, hem sivilcelerinizi doktorunuza (dermatolog) gösterecek hem de kafanızda mevcut olan cevapların yanıtlarını elde edeceksiniz. Eğer Seboreik dermatit gibi bir cilt sorununuz varsa birkaç antifungal ve antienflamatuar krem ve losyon inflamasyon alanının temizlenmesinde çok etkili olacaktır.

Folikülit ve Seboreik dermatitin yanı sıra bir takım faktörler de başınızda sivilce oluşumuna katkıda bulunabilir;

Diğer sağlık problemleri

Stres

Hormonsal bozukluklar, varsa kullandığınız ilaçlar

Fazla yağlı yemek yeme

Dengesiz beslenme

Alerjileriniz

Saç boyama ve buna karşı alerji gelişmesi

Şapka kullanımı ve baş örtünüz

Hava kirliliği

Saçın yıkanmaması ve yıkandıktan sonra ıslak kalması

Tahriş edici bir şekilde cildin yıkanması

ÖNERİ: KAFANIZIN İKİ YIKAMA ARASINDA ELMA SİRKESİNİN KAFA DERİSİ ÜZERİNDE KULLANIMI YARARLI OLMAKTADIR. YANISIRA ISIRGAN OTLU ŞAMPUANLAR KULLANABİLİRSİNİZ. DOKTORA GÖRÜNMEDEN ÇEVRENİZDEKİ BİRİNE İYİ GELEN BİR İLACI KULLANMAYINIZ.

loading...