Kalabalıkta Panik Atakları Kontrol Altına Almak İçin Öneriler

Kalabalıkta Panik Atakları Kontrol Altına Almak İçin Öneriler

Kalabalıkta Panik Atakları Kontrol Altına Almak İçin Öneriler

Panik atakla başınız beladaysa demek ki sizde zaman zaman, baş dönmesi, kas tutulması, kalp atışlarında düzensizlik, ve nefes alışlarda bozukluk hissediyorsunuzdur. Bir de bu duruma negatif düşünceleri de eklersiniz.. Alın size bela. İşte o anda kendi kontrolünüzü hatta akıl sağlığınızı kaybetmekten bile korkmaya başlayabilirsiniz.fakat bu durumları olabildiğince minimize etmenin yolları vardır. İşte size 5 ipucu:

1-Derin nefes al:

Panik atak anında nefesiniz kesilecek de sanki boğulacak gibi bir hisse kapılabilirsiniz. İşin aslı bu değildir tabi. Siz o durumlarda sadece nefesinize odaklanın ve hatta elinizi karnınıza koyup sanki her yavaş nefes alışınızda içinizin havayla dolduğunu her verdiğinizde ise bedeninizin rahatladığını düşünün. Bazen aldığınız nefesleri sayadabilirsiniz bu sayede ne kadar çok nefes alıp verebildiğinizi düşünerek bu durumdan daha rahat sıyrılabilirsiniz.

2-rahatla:

Panik atak anında vücudunuzda bir uyuşukluk, veya bedeniniz tutmuyormuşçasına bir hisse kapılabilirsiniz. O yüzden siz kollarınızı yana yukarı açıp  birkaç kere gerin.aynı şeyi sağ ayaktan başlamak şartıyla bacaklarınızda da uygulayabilirsiniz.çenenizi de açıp kapatın ve boynu rahat konumda tuttuğunuzdan emin olun.

3-Başka şeye odaklan:

Aklınıza her türlü negatif düşünce gelebilir. Bu durumun sizi esir almasına izin vermeyin. Sevdiğiniz insanı düşünün veya evdeki hayvanınızı vb. bu şekilde durumun aciliyeti olmadığını , geçici bir süreç olduğunu daha iyi kavrayabilirsiniz.

4-Durumla yüzleş:

Panik atakta yapılabilecek en belirgin şey bu durumla yüzleşmektir. Örneğin; panik ataklarınız kalabalık ortamlarda geliyorsa , öyle yerlerden kaçmayın yoksa bu sizi daha çok tedirgin edecek boyutlara götürecektir. Aksine yavaş yavaş o ortamlarda bulunun. Ama ne zaman geleceği belli olmayan ataklar ise, siz her zaman kendinizi telkin etmeye çalışın ve bunun geçici bir durum olduğunu hatırlatn. Sakın bu durumun sizi alt etmesine müsaade etmeyin. Üstüne gidin.

5-Tedaviyi uygula:

Tabiî ki bu durumun bir de tıbbi boyutu vardı. Doktorunuz size stres giderici ilaçlar, atakla baş etmede etkili olabilecek tedavi yöntemleri önerebilir. Ancak bunlar kısa süreli rahatlama sağlar. Örneğin uçağa binmeden içilecek bir rahatlatıcı hap gibi. Ancak sizin ilaç yardımından  çok kendi gücünüzün farkına varmanız lazım.

Tabiî ki  bu önerdiğimiz metotlar herkeste her şekilde işe yarayacak değildir. Ancak baş etmede yardımcı yollardır. Kararlılık, tutarlılık ve sabır sizi başarıya ve refaha ulaştıracaktır. Unutmayın siz tahmin edebileceğinizden daha güçlüsünüz.

loading...