Kalbiniz Kırıkken Zihninize Güvenmeyin/ Psi. Dan. Mehmet Murat ALTAN

Kalbiniz Kırıkken Zihninize Güvenmeyin/ Psi. Dan. Mehmet Murat ALTAN

Kalbimiz kırıldığında yaşadığımız duygusal çöküntüyü atlatmak için zihnimiz olumluya odaklanıp, kalbimizi kıran kişi ile ilgili olumsuz düşünceleri bertaraf etme eğilimindedir. Bu nedenle kalbimiz kırıldığı zaman zihnimize güvenemeyiz.  Biz kalbimiz kırık bir haldeyken ve duygusal acılar çekerken zihnimizin gündemi tamamen başkadır. Aklımız mevcut durumu koruma eğiliminde olduğu için değişime dirençlidir. Örneğin kalbimizi kıran kişi ile ilgili olumsuz hisler beslediğimiz bir anda aslında yapmamız gerek o kişiyi düşünmemek ve başka bir şeye odaklanmaktır. Ancak zihnimiz o kişi ile ilgili olumlu anıları, duyguları gündemine alarak bizi kişi hakkında olumluya odaklamaya çalışsa da duygularımızı olumsuz olarak etkilemektedir.  Bu nedenle kalbimiz kırıldığında zihnimizin bize söylediklerine güvenemeyiz

Zihnimizin bunu yapmasının bir başka nedeni ise duygularımızdan emin olmamızı istemesidir. Çünkü bizi ‘tipik olarak koruma’ çabası içindedir. Sıcak bir sobaya dokunduğumuz zaman zihnimiz o acıyı aklımızda canlı tutuyor ki bir daha o sobaya yaklaşmayalım.  Bu durum teori faydalı olsa da pratikte bedenimizin ve zihnimizin alarm halinde olmasına neden olur.

Yukarıda saydığımız nedenler dışında da kalbimiz kırıkken aklımıza güvenmememizi gerektiren nedenler mevcut;

*Bizler sosyal canlılarız, ilişkiler bizi mutlu eder: Evet bizler sosyal canlılarız ancak ilişkiler her zaman mutlu etmez.

*İletişim insan için önemlidir, mesaj yazmalısın, konuşmalısın: Mutlu olmadığımız bir ilişkide konuşma çabası gereksizdir ve hatta bazı durumlarda onur kırıcıdır.

*Kalp kırıklığını tüm dostlarınla paylaşırsan, iyi gelir: Problemlerimizi konuşmak iyi olsa da ayrıntıların üzerinden tekrar tekrar geçmek acılarımızı taze tutar.

Kalbimiz kırıkken düşüncelerimiz kadar duygularımızda önemsersek, kendimize zaman ayırıp kalbimizi, ruhumuzu, duygularımızı toparlarsak ve özellikle kalbimizi kıranlardan uzak durarak kendimizi korursak çok daha faydalı olacaktır.

Mehmet Murat ALTAN

Psikolojik Danışman/ Oyun Terapisti

İletişim: psikolojiportali06@gmail.com

loading...