Kalbinizin Sesiyle Egonuzun Sesini Birbirini Karıştırmayın/ Yazar Cahide GÜNAY

Kalbinizin Sesiyle Egonuzun Sesini Birbirini Karıştırmayın/ Yazar Cahide GÜNAY

Farkındalık ve ego birlikte var olamazlar… EGO beden ve zihin olarak bizi tanımlar…Sağlıklı bir EGO kendini doğru ifade eder…

Ego günümüzde çok kullanılan ve hayatımızdaki önemli bir faktördür aslında. Fakat çoğunlukla yanlış uygulanır. Hiç farkında olmadan, başka insanlar hakkında, sürekli şikayet ettiğinizde, zihin sürekli hikâyeler üretir, insanlara olumsuz etiketler yapıştırır. Yüksek sesle veya düşüncelerinizle şikayet etmeniz arasında bir fark yoktur.

“Kalp sesiyle, Ego’nun  sesini birbirine karıştırmayın… “

Ego, bize hayatla uyum sağlamayı öğretir, kendi içimizde bulunduğumuz ortamı, kendi yapabileceğimiz durumu, dürtülerimizi kontrol etme ve bunu kabul etme, yerine göre bize verilebilen önemli bir unsurdur. İnsanın var olmasında ve işlevsel olmasında hayati önem taşır. İnsan ilişkilerinde kendimizi ifade edebilmek ve duygularımızı ortaya koymak çok önemlidir. Birisini ezerek, birisine baskın olmak, egomuzun güçlü olduğu anlamına gelmez, tam aksine insanlar zayıflıklarını örtmek için egosunun yetişemeyeceği herhangi bir noktada engelleme yaşadığı ve kendisini öfkeyle ortaya koyduğu anlardır. Kendisini yüksek gören insanların egoları yüksek değildir aslında.

Sağlıklı bir ego kendini doğru ifade eder.  Doğru yerdedir, doğru çalışmalar yapmıştır, sürekli doğruyu savunmaktadır. Birilerini kırmak güçlü bir egoyu göstermez aksine zayıf bir egoyu gösterir.

Yaşamımızda kendimizi ortaya koyarken bazen değişik davranırız, kendimize değişik modeller seçeriz, bazen öyle olur ki buna çok önem verirseniz kendi hayatımızı yanlış yönlendirebiliriz.  Bazen hata yaparız, hata yaptım diye açık açık söylemek yerine, egomuzun arkasına saklanırız. Ego bizde savunma mekanizması yaratır. Ego kimi koşullarda savunma arar.  Birçok kişilik bozuklukları ego zayıflığından oluşur. Ego gerçekliği algılayamaz ve böler. “Dünyanın en iyisi benim” diye hissetme ihtiyacı duyar. Kendi özünde kötü hissettiği duyguyu dışarıya farklı yansıtır. Aslında kendi zayıflıklarını dışarıya yansıtır.  Egosu yüksek insanların hata yapma şansı yoktur, kendilerini öyle benimsemişlerdir.

Başkalarının egolarına karşı tepkisiz kalmak, kendi içinizdeki egoyu yok etmek adına yapılabilecek en etkili yöntemdir. Başkalarındaki egoya tepki vermeyerek, ister istemez farkındalığı ortaya çıkarırsınız, bu da şartlanmaya karşı şartlanmamış bilinçtir. Ancak başka birinin davranışının, kendi egosundan kaynaklandığını anladığınız zaman, tam bir tepkisizlik durumunda olabilirsiniz. Sağlıklı bir EGO kendini doğru ifade eder…

Yazar Cahide GÜNAY

kisiselgelisim34@gmail.com

loading...