Karabasan Denen Varlık Var mı? Bilim Bunu Nasıl Açıklıyor?

Karabasan Denen Varlık Var mı? Bilim Bunu Nasıl Açıklıyor?

Uykunuzdan uyanmak isteyip de uyanamadığınız, bağırmak isteyip de bağıramadığınız oldu mu hiç?

Bir çok kişinin en az 1 kez bile olsa başına gelen bu olayın sırrı ne?

Kimi inançlara göre kötü bir ruhun insanın bedeni üzerine çökmesi ile olan bu olayın bilimsel açıklaması ne?

Parmak ucumuzu dahi kıpırdatamadığımız bu durumu bilimsel açıdan incelersek,  karabasan gördüğünüzü zannettiğinizde ve aslında olan olaylar…

Uyku ile uyanıklık arasında olduğumuz duruma  fizyolojik felç hali denir. Bu durumdayken, yani uyanmaya başlayan bedenimiz henüz uyanamamışken göz kapaklarımız ve solunum yollarımız uyanık halimizin becerileriniz henüz kazanmamıştır. Beynimiz uyanmasına rağmen bedenimiz uyku ile uyanıklık arasındadır.

Uyku esnasında fizyolojik felç halindeyken beynimiz uyanık olsa bile bedenimizi hareket ettirmeyiz, konuşamayız ve beynimiz bağırmak istese bile sesimiz çıkmaz.

Bunun için birçok kişinin başına gelen bu durumda şu cümleyi sıklıkla duyarız: Çok bağırdım ama sesim çıkmadı. Aslında bilimsel açıdan baktığımız zaman iyi ki sesimiz çıkmıyor veya hareket edemiyoruz. Çünkü REM uykusundayken bedenimiz hareket edebilseydi, rüyalarda yaptığımız şeyleri yapabilirdik. Mesela uçmaya çalışabilirdik, yüksek bir yerden atlamaya çalışabilirdik vb.. Bunun çok ağır sonuçları olurdu.

Peki bu durum neden oluyor?

Uyku öncesi yemek, aşırı yorgunluk, kötü havalandırılmış oda, sigara, alkol, stres ve özellikle solunum yolları hastalıkları bu durumun en önemli nedenleri arasındadır.

Bu durumla sık sık karşılaşan kişilerin yukarıda saydığımız nedenlere dikkat etmeleri ve gerekiyor sa bir uzmana başvurmaları gerekmektedir.

Mehmet Murat ALTAN

Psikolojik Danışman

loading...