Kekemelik Nedir?

Kekemelik Nedir?

Kekemelik kişinin konuşmasının gerek akıcılık gerekse zamanlama açısından kendi yaş grubuna göre bozukluğun olmasıdır. Genellikle 2-7 yaş arasında fark edilir. Kişi konuşmaya başlayamaz, kelimeye başladığında bunu devam ettiremez, ya da anlatmaya başlayacağı şeyi dolambaçlı yoldan anlatmaya başlayabiliyor.

KEKEMELİK TEDAVİSİ

3 ile 6 yaş arasında çıkan kekemeliğin, öncelikle ne zaman başladığına dikkat edilmesi gerekmektedir. Aile ile yapılan görüşmelerden sonra 6 yaştan itibaren terapilere başlanır. Çünkü kekemelik davranışının değişiklikleri var mı, şiddetinde bir artış oluyor mu, başka özellikler katılıyor mu, yada ikincil davranışlar olan burun kırıştırma, vücut hareketleri ve bir takım başka hareketler ekleniyor mu, çocuğun tamamen akıcı olduğu dönemler bu süre içinde gerçekleşiyor mu gibi değerlendirmelerin izlenmesi gerekir.

Ailelere çocuklarla nasıl iletişim kurmaları gerektiğini dikkat edecekleri hususlar doktorlarla görüşülür. Daha sonra erken dönemde terapi kararı alınmışsa ki bunda erkek çocuk olması, başlangıcından itibaren 6 ile 10 ayın geçmiş olması, ailede var olması gibi bunların hepsini bir arada değerlendirerek terapi kararı alınmışsa çocukların daha çok oyunlarla onların akıcılığına dikkat çekerek yapabildiği şeyler üzerinden pekiştirilmesi sağlanarak oyunlarla dikkat çekilmesi gibi bir tedavi uygulamaya çalışılır. Eğer çocuk okula gidiyorsa okuma ve yazmanında desteklenerek ve birleştirilerek bir terapi programı yapılıp, onlarla birlikte çalışılır.

saglıksiz.net

loading...