Koşulsuz Sevgi Nedir?/ Yazar Cahide Günay

Koşulsuz Sevgi Nedir?/ Yazar Cahide Günay

Birlikteliklerde, ilk başlarda her şey yolundadır. Karşınızda her şeyinizi paylaşabileceğiniz ve sizinle her şeyini paylaşan biri vardır. İkiniz birlikteyken, eskiye nazaran daha anlayışlı ve affedici olduğunuzun farkına varırsınız. Eskiden sizi rahatsız eden şeyler artık gözünüze batmamaya başlar. Gerçekten kim olduğumuz bilgisine ulaşmamız ve bu derin bilgi doğrultusunda ne yapmak istediğimizdir….

Bazen bu ilişkileri dengede tutmak için belli kuralları vardır; kuracağınız ilişkinin temelinde, hiç bir yargıyı barındırmayan koşulsuz sevgi olsun. Bizler, kendimizi sevmeyi öğrenmeden önce başkalarını sevemeyiz. Herhangi  bir sebepten dolayı  beraberliğinizde yolları ayırmak durumunda kalırsanız, bunu birbirinize karşı koşulsuz sevgi dahilinde gerçekleştirin. Sizlerin yaşam planının, bu birliktelik aracılığıyla büyümenizi sağlamak için sizi bir araya getirdiğinin farkında olmalısınız.

Bazen ilişkiler bitebilir ve artık bu ilişkiden edinilebilecek herhangi bir ruh gelişimi kalmadığında, ayrılığın kaçınılmaz olduğunu kabullenin.  Zaman zaman birbirinize “İlişkimiz nasıl gidiyor?” diye sorun. Sonra da birbirinizin cevapları hakkında açık bir şekilde uzun uzun konuşmalar yapın. Birlikte olduğunuz kişiden bir şeyler istersiniz, ve  o bunu yapmadığında sinirlenmek veya üzülmek ilişkiye sadece daha fazla zarar verecektir.  Beraber olduğunuz kişiden sizin kendi içinizdeki bir boşluğu doldurmasını bekleyemezsiniz.

Ancak karşılıklı paylaşım dahilinde, karşımızdaki kişiye mümkün olduğu kadar tam bir halimizi sunabiliriz. Birine ihtiyaç duyuyor olmamız, kendi bütünlüğümüzün bir kısmının eksik olduğu anlamına gelir.  Bu ihtiyaç aynı zamanda takıntıya dönüşerek ilişkinin dengesinin bozulmasına yol açar. Yapabildiğiniz sürece mutluluğu, dengeyi ve bütünlüğü kendi içinizde arayın. Bulduktan sonra da bu içsel bütünlüğü ve mutluluğu karşınızdaki ile paylaşın.  Beraberliğiniz içerisinde kıskançlığa veya rekabete asla yer yoktur. Eğer bu ikisinden biri ilişkide yer alıyorsa,  sizlerden biri bunu muhakkak konuşmalı ve iyileştirilmesi gereken bir dengesizlik olduğunu düşünmelidir.

Beraberliğinizin  kendi kimliğinizi veya varlığınızı kaybetmenize veya değiştirmenize sebep olmasına izin vermeyin. Aslında  ilişkilerin amacı bize gerçekten kim olduğumuzu hatırlatmak ve bize güç vermektir. Doyumsuz  ilişkilerin sırrı baskı ve kısıtlama yerine, her iki kişinin sorumluluğu  alabildiği  sürece, mutlak özgürlüğün ilişkide sürüyor olması gerekir.  Ayrıca sadece aşık olmanın sizi mutlu edeceğini ve yalnızlığınızı sona erdireceğini zannetmeyin.  Şunu unutmayın ki,  siz  daima kendiniz olursanız kazanırsınız, asla başkasıymış gibi davranmayın. Karşınızdaki kişi sizin en iyi dostunuz, arkadaşınız, yoldaşınız olmalı. Eğer değilse bir yerlerde bir dengesizlik var demektir.  “Ne aradığınızı bilmiyorsanız,  bulduğunuzu da asla  anlayamaz ve DEĞER veremezsiniz.”

Yazar Cahide Günay

kisiselgelisim34@gmail.com

loading...