Masajın Beyin Üzerindeki Etkisi

Masajın Beyin Üzerindeki Etkisi

Bir çok insanın masajın kendilerine iyi geldiğini, masajdan sonra çok rahatlamış hissettiklerini söylemekte. Hatta kimileri, çok iyi bir hizmet almak için masajlara tonlarca para yağdırmakta. Peki masajın gerçekten rahatlatıcı, pozitif etkileri var mı yoksa bu sadece plasebo etkisi mi ?

1999 yılında yayınlanan bir araştırma sonucuna göre, masajın gerçekten psikoloji üzerinde etkisi olduğu ortaya çıktı. Amatör boksörler üzerinde gerçekleştirilen bu araştırmada, boksörlere de birbirleriyle iki kere dövüşme fırsatı verildiği, ve her dövüşten sonra masaj veya bir süreliğine dinlenme izni tanındığı, kaydedilmiştir.

Araştırma sonucunda, her ne kadar karşılaştırılan boksörlerin kan, kalp ve tansiyon değerlerinde farklılıklar kayıt edilmemişse de, masaj yapılan ve belli süreyle dinlenme izni verilen boksörlerin daha iyi performans sergilediğine tanık olunmuştur.

Yapılan bazı araştırmalar masajın hem biyolojik hem de psikolojik açıdan pozitif etkilerine rastlanıldığını göstermiştir.2004’ te gergin, sıkıntılı bir hamilelik dönemi geçiren bayanlara her hafta 20 dakikalık seanslarla masaj yapılmıştır.Ve sonuç olarak, bu bayanların artık hamilelik sancılarından daha az şikayet ettiklerini, daha düşük stres, daha dengeli hormon ve stres seviyesi elde ettikleri kanıtlanmıştır. Bu sonuçlar tabiî ki anında elde edilmiş veriler değildir. Uzun süreçler sonunda insanlar üzerindeki etkisi kanıtlanmıştır.

Yukarıda bahsettiğimiz bu iki araştırma da gösteriyor ki masaj olumlu yönde insanı etkilemektedir.İnsanlarda uyandırdığı bu rahatlama ve dinginlik hissi demek midir ki masaj insanı mutlu kılar her zaman?

Bazılarına göre öyle, bazılarına göre ise tam tersi. 1968 de yapılan bir araştırmada masajın prematüre bebeklerde ve yaşlı bireylerde gerçekten mutluluk hissi yarattığı ortaya çıktı. Pre matüre bebeklere uygulanan masajlarda, bu bebeklerin masaj seanslarından sonra daha sakin, değerleri daha yerinde ve daha hızlı kilo aldığı gözlendi. Hatta kimi prematüre bebeklerin hastaneden diğer bebeklere göre 6 gün kadar daha erken çıktığı ve normal hayata daha rahat adapte olduğu gözlendi.

Evet , gerçekten araştırmaların çoğu olumlu yönde. Ancak burada asıl vurgulanmak istenen sadece masaj olayı değil dokunma duyusunun harekete geçmesidir.Çünkü fiziksel kontağın gerçekten insanlar üzerinde gayet olumlu etki yaptığı kanıtlanmış bir bulgudur.Benimde prematüre bebeğim oldu ve erken doğan bebeklerin daha hassas olduğu, gerçekten anneyle, onun kendi teniyle temasa geçerse daha hızlı iyileşme ve büyümeyi sağlayacağını gördüm.

Bizler de yetişkinliğe adım attıkça, karşıdaki insanlarla tensel etkileşime geçmek istediğimizi fark ediyoruz ve bu durumun gerçekten partnerler arasındaki sevgiyi daha da etkili kıldığını görüyoruz.

Sıra sizde

Peki sizce bizler düzenli olarak partnerimizle, tensel etkileşime geçersek, bu durum bizim beynimizde olumlu etki yapar mı?

Peki masajın sağlık üzerinde olumlu etkisi olduğuna inanıyor musunuz yoksa sadece 20 dakikanızı geçirmek için para harcamamanın bir yolu mu ?

loading...