Öksürüğe En Etkili Çözüm Karanfil Çayı

Öksürüğe En Etkili Çözüm Karanfil Çayı

Soğuk havalarda bitki çayı, hem bağışıklığı güçlendiriyor hem de hastalıklardan koruyor. Özellikle öksürüğe en etkili çözümün karanfil çayı olduğuna vurgu yapan Dr. Yonca Sevim, ayva, kuşburnu, yasemin ve portakal çaylarının kış mevsiminde tüketilmesi gerektiğine söyledi.

Kış aylarından soğuk algınlığı, öksürük ve benzeri hastalıklar sağlığı olumsuz yönde etkiliyor. Beslenme Danışmanı Dr. Dyt. Yonca Sevim, kış aylarında hem hastalıklardan koruyan hem de formda kalmaya yardımcı olan bitki çayları hakkında önerilerde bulundu. “Havaların soğuması ve enfeksiyonların çoğalması, kış aylarında hastalıkların artmasına neden olmaktadır” diyen Yonca, “Ancak özellikle kapalı alanlarda geçirilen uzun zamanlar, beslenme listelerinde ağırlık kazanan şekerli ve hazır içecekler de bağışıklığı zayıflatmakta ve buna bağlı olarak hastalıkları hızlandırmaktadır. Bunun yerine evde ya da iş yerinde hazırlanabilecek sağlıklı bitki çayları ile hastalıklardan korunmak ve sağlıklı kalmak mümkündür” dedi.

“Ayva, kış aylarının vazgeçilmez meyvelerinden biridir” diye anlatan Yonca, “Öksürüğün azalmasına ve boğazların yumuşamasına yardımcı olur. Çekirdekleri kıvam artırıcı olup, çaylara eklendiğinde sakinleştirici özelliğe sahiptir. Sindirimi de kolaylaştıran ayvanın ayrıca, kanserden koruma, kilo kaybı, sağlıklı bir cilt, alerjik reaksiyonlar, bağışıklık sisteminin güçlenmesi ve kan basıncının dengelenmesi gibi pek çok olumlu etkisi de vardır. Fakat fazla miktarda tüketilen ayva çekirdeğinin toksik etki yaratabileceği unutulmamalıdır” şeklinde konuştu.

“Enfeksiyonları ve ağrıları önlemek için portakal, zencefil ve karanfil” şeklinde devam eden Dr. Yonca şu uyarıları verdi: “Portakal, yüksek C vitamini içerdiği için kışın baş tacı meyvelerindendir. Ancak kabuğunun ve içindeki beyaz maddenin de en az içi kadar önemli olduğunu bilinmelidir. Portakal kabuğunda bulunan esansiyel yağlar tümör oluşumu önler ve kanserden koruyucudur. Ayrıca portakal iç kabuğun beyaz maddesinde bulunan bir posa (pektin) bağırsak sağlığını olumlu etkiler, midede kıvam sağlayarak midenin boşalmasını geciktirir ve daha uzun süre tok kalınmasını sağlar.”

Yonca son olarak, bitki çaylarının tüketimi konusunda özellikle kronik hastalığı olan bireyler, hamileler ve alerjisi olan kişilerin mutlaka doktora başvuru yapması gerektiğini kaydetti.

http://jinhahaber.link/SAGLIK/content/view/37675

 

1_jinha_logo_b_tr

loading...