Olumsuz Negatif Düşüncelerden Kurtulun

Olumsuz Negatif Düşüncelerden Kurtulun

“Aklıma gelen başıma geldi” düşüncesiyle tetikliyoruz… 

Bazen hepimiz negatif düşüncelerin esiri oluyor, sonra da içine düştüğümüz şanssızlıkların peşimizi neden bir türlü bırakmadığını merak ediyoruz. Kendimize sürekli “neden ben?” diye sorular soruyor, bir mıknatıs gibi olabilecek bütün kötü  olayları üzerimize nasıl çekebildiğimize cevaplar bulmaya çalışıyoruz. Aslında cevabın sorunun içinde gizli olduğunu göremiyoruz. Bazı düşünce biçimlerimiz depresyon riskini artırmaktadır. Bunlara olumsuz düşünceler deriz. Özellikle depresyonda bu düşünce tarzı oldukça yoğundur. Sadece depresyonda değil, kaygı bozukluklarında da yoğun bir biçimde görülür. Bununla birlikte günlük yaşantımızda hepimizde görülebilmektedir. Ancak bazı kişiler olumsuz düşünce ve duygularla daha iyi başa çıkabilirken, bazıları için ise durum bunun tam tersidir. Kendini sürekli suçlama, hiçbir şeyin yolunda gitmeyeceğine inanma, yapılan her işte mükemmel olmak gerektiği düşüncesi, olayların hep olumsuz yanlarını görürler.

Mutsuzluğumuzun en büyük nedenlerinden birinin de aklımızdan çıkmak bilmeyen nedensiz düşüncelerimiz olduğunu hepimiz biliyoruz, değil mi? Elimizdekilerle yetinmememizin, hayattan tam anlamıyla keyif alamamamızın ve henüz olmamış şeylere bile umutsuzlukla bakmamızın bariz nedeni bu! Yani negatif düşüncelerimiz.. Başımıza gelen tüm o kötü şeyleri aslında zihnimizi işgal eden kötü düşüncelerle kendimize biraz daha yaklaştırdığımızı göremiyoruz. Zihnimizden geçen her olumsuz düşüncenin bizi olmasını hiç istemediğimiz, fakat aynı zamanda içten içe beklediğimiz sonuca doğru sürüklediğini anlayamıyoruz. Olumsuz düşünerek korktuğumuz sonuca doğru istemsizce ilerlediğimizi göremiyor, sonra da yüzleştiğimiz gerçekle karşılaştığımızda; “Aklıma gelen başıma geldi” düşüncesiyle tetikliyoruz. Oysaki düşünce tarzımızı değiştirsek ne korktuğumuzun başımıza geldiğini görecek ne de o sonuçla karşılaştığımızda “yine mi ben” demek zorunda kalacağız.

İşte bunu yapmıyor, olayların içine girdiğimizde kötü düşüncelerden bir türlü kurtulamıyoruz. Belki de kurtulmak istiyoruz, ancak bir düşünceden kurtulmaya çalışırken ona daha çok kapıldığımızı görüp verdiğimiz bu uğraştan vazgeçme eğilimi gösteriyoruz. Tıpkı çırpındıkça daha da dibe batan biri gibi düşünceleri kapı dışarı etmek isterken içimize daha da çok yerleştiklerini görüyoruz. Peki, neden böyle olduğunu biliyor musunuz? Çünkü hep yanlış yolları seçiyoruz. Olumsuz düşüncelerden kurtulmak için “olumsuz düşünmek istemiyorum” demek yerine, odak noktamızı değiştirmemiz gerektiğini bilmiyoruz. Aslında bu durum, tamamen beynimizin işleyişiyle alakalı. İşte biz bunun farkında olmadığımız için olumsuz düşüncelerden kurtulamıyoruz. Oysaki mutluluğumuza engel olan ve bize sürekli “neden hiçbir şey istediğim gibi olmuyor” gibi sorular sorduran olumsuz düşüncelerden kurtulmak aslında hiç de öyle çok zor değil. Demek istediğim şu ki hayatımızın her alanında bizi başarıdan ve mutluluktan alıkoyan negatif yaklaşımlardan kurtulmak için birazcık çaba göstermeli ve zaman içinde onların üzerimizdeki etkisini tamamen yok etmeliyiz.

Negatif düşüncelerden kurtulmanın yollarından biri de düzenli uykudur, depresyonun belirtileri ve nedenleri arasında olan olumsuz düşünce tarzı, düzensiz uykuyla tetiklendiğinde kişi için kaldırabileceğinden çok daha ağır hale gelmekte ve genellikle bu durumla başa çıkılamamaktadır. Bir başka kurtulma yollarından biri de olumlu veya olumsuz düşüncelerinizi bir kağıda yazın. Bu şekilde hem kötü düşüncelerin aklınızı bulandırmasının önüne geçer hem de yazdıkça sakinleşerek olaya daha pozitif bakmaya başlarsınız. Ayrıca sahip olduklarınızın kıymetini bilmeli, olabilecek kötü ihtimallerin size hiçbir şey katmadığını anlamalı ve “iyi düşün iyi olsun” düşüncesinin doğru olduğuna gerçekten inanmalısınız.

Yazar Cahide GÜNAY

İletisim: kisiselgelisim34@gmail.com

loading...