On binlerce öğretmen işsiz kalacak!

On binlerce öğretmen işsiz kalacak!

1 Eylül itibariyle dershanelerin kapanması ile işsiz kalacak öğretmenlerin durumu belli oldu. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), dershanelerin kapanması ile 60 bin öğretmenden 3 bin 121’inin devlet kadrosuna atanacağını açıkladı.
93 alanda öğretmen kadroya geçirilecek ve bu kadro sayıları ise; en fazla 665 kişi ile matematik alanından alım yapacak.

MEB’in dershane öğretmenlerinden alım yapacağı branşlar arasında Eğlence Hizmetleri, Gemi Yapımı / Çelik Yapımı, Gemi Yapımı / Tekne ve Yat Yapımı, Makine Teknikeri / Makine Mode, Matbaa, Pazarlama ve Perakende ve Hayvan Yetiştiriciliği gibi branş da yer alıyor.

Kadro alabilmek için ise iki temel şart açıklandı. 6 yıl dershanecilik yapmak ve formasyon yapmış olmak. Yani bu iki şart sahip olmayan öğretmenler otomatik olarak işsizler ordusna dahil olacak.Diğer öğretmenlerimiz ise 1 Temmuz-1

Ağustos 2015 tarihleri arasında elektronik ortamda mülakata başvuru yapacak. Ön başvurusu kabul edilenler sözlü mülakata alınacak.

Sözlü sınavlar 10-31 Ağustos tarihleri arasında il millî eğitim müdürlüklerinin internet sayfalarında belirtilecek günlerde yapılacak. Sözlü sınav sonucunda 70 ve üzerinde puan alanlar başarılı sayılacak. Sınav sonuçları 3 Eylül 2015 tarihinde ilan edilecek.

loading...