Özgül Öğrenme Güçlüğü/ Pedagog Elif İPEK

Özgül Öğrenme Güçlüğü/ Pedagog Elif İPEK

Ali, merkezimize 2 ay önce başvurdu. Görüşmeye annesi ile geldi. 3. Sınıfa devam ediyor. İlk dikkatimizi çeken konuşurken bazı harfleri yanlış telaffuz ettiği ve kendisini yeterince ifade edemediğiydi. Geliş sebebini sorduğumuzda `okuyorum ama biraz yanlış oluyor, bir de yazmak çok zor` dedi. Matematik en sevmediği dersmiş. Okulu hiç sevmiyordu, gitmek istemiyordu.  Annesi Alinin sınav kağıtlarını öğretmenine fark ettirmeden eve getirip soruları ablasına yaptırdıktan sonra ertesi gün öğretmenine götürüp verdiğini anlattı. Çok televizyon izlediğini bu nedenle hiç ders çalışmadığını ekleyince Ali ile annesinin tv programları konusundaki çatışmalarını fark ettik. Hatta Ali annesinin izlediği ve kendisinin hoşlanmadığı programları RTÜK’e şikayet etmiş, kaldırılmasını istemiş.
Seviyesine uygun kısa bir okuma parçasını okumasını istedim. Okurken satır atlıyordu. `Nisan ayının bu güzel gününde çocuklar okulun bahçesinde oynuyorlardı.` cümlesini `Iso yanını banane çocuk kolunda daha oyuyor.` olarak okudu. Metinin içindeki bazı uzun kelimeleri `boş ver bunu geçelim` diyerek atlıyor, okumuyordu.
Bana kısa bir yazı yazmasını istedim. Köyü çok seviyormuş. Köy ile ilgili bir yazı yazdı.

Ne yazmaya çalıştığına bakalım.

`Çok Güzel Köyler

Ben köyü çok seviyorum. Köyde park var. Çünkü köyün havası çok güzel. Çünkü köyde çok güzel hayvanlar var. Köy çok güzel.`

Yazısında harfleri, heceleri, kelimeleri karıştırıyor ve kimi zaman eksikler, kimi zaman eklemeler yapıyordu. Yazıyı eksiksiz ve tabii ki fazlasız yazdığını düşünsek bile bu metin 9 yaşındaki bir çocuktan beklenen düzeyin oldukça altındaydı.

Ona `+` nin anlamını sordum. `hani böyle hepsini birden` diyerek ifade etmeye çalıştı. Bir şey anlatırken karşımda çırpınan bir kuş gibiydi elleriyle, vücuduyla çeşitli hareketler yapıyordu fakat bu hareketler anlattığı konuyu çok da desteklemiyordu.

`-`nin anlamını sorduğumda ise bana: `şimdi şuraya bişiler yaz, kırmızı kalemini bana ver, şimdi şakacıktan yanlış yap` dedi. Ben işlemi şakacıktan yanlış yaparken Ali omuzumun üstünden ne yazdığıma bakıyordu. İşlemi bitirdiğimde kırmızı kalemle işlemin üzerine bir – çizdi ve ` salak çocuk hiç öyle yapılır mı!` diyerek bağırdı. Sonra sakince yanıma oturdu `işte böyle oluyo` dedi.

Ali`nin zeka testi sonucu yaşıtlarından beklenenden çok daha zeki olduğunu gösteriyordu. Ekibimiz ile bir araya gelerek sonuçları değerlendirdik. Ali`ye Özgül Öğrenme Güçlüğü tanısı koyuldu ve eğitime başlandı. Öğretmeni ile görüşülerek çeşitli ipuçları verildi, ailesine çalışma programı hazırlandı. Artık Ali okula severek gidiyor. Yazarken ve okurken karıştırdığı harflerin bazılarını karıştırmıyor. Eğitimi tamamlandığında ise bu problemlerden büyük oranda arınmış olacak.

Sağlıklı günler…

Pedagog Elif İPEK
elifipek@marmarapedagoji.com
05552947343

 

loading...