Özgül Öğrenme Güçlüğü Tedavisi/ Pedagog Elif İPEK

Özgül Öğrenme Güçlüğü Tedavisi/ Pedagog Elif İPEK

7 yaşına gelen çocuklar okuma yazma eğitimine hazır oldukları düşünülerek okula kayıt edilirler. Kimilerinin küçük eksikleri vardır ve okuma yazmaya hazırlık çalışmaları döneminde kısa süre içinde bu eksiklerini giderirler. Bazı çocuklar ise ilgilendikleri konularda yaşlarından olgun yorumlar yapmalarına rağmen standart eğitimden yararlanamazlar. Okumayı, yazmayı, sayıları ve basit matematiksel işlemleri beklenen zamanda öğrenemezler. Bunun nedenlerinden biri Özgül Öğrenme Güçlüğü olabilir. Disleksi, Özgül Öğrenme Bozukluğu, Disgrafi, Diskalkuli gibi isimler ile de karşımıza çıkabilecek, öğrenmenin pek çok alanının etkilendiği karmaşık yapısal (nörolojik) bir durumdur. Disleksi, kalıtım ve çevresel nedenlere bağlı olarak oluşur. Disleksili kişilerin zekaları normal veya normalin üstündedir fakat standart eğitim içinde kendilerinden beklenen başarıyı gösteremezler.

Özgül Öğrenme Güçlüğü olan kişiler;

# Yazılı kelimeleri öğrenme ve hatırlamada güçlük çekerler.
# b ve d, p ve q harflerini, 6 ve 9 gibi sayıları ters algılar; kelimelerdeki harfleri ya da sayıları karışık algılar, ve’yi ev; 3’ü E; 12’yi 21 olarak algılayabilirler
# Okurken kelime, hece atlarlar veya eklerler(`Ağaç tomurcuklanmaya başladı.` yerine `Ağaçlar tohumcuklanmaya başlar.` gibi)
# Hecelerin seslerini karıştırırlar ya da sessiz harflerin yerini değiştirirler, heceleyemezler
# Sıklıkla yazım hatası yaparlar. Harfleri ters, kelimeleri eksik yazarlar, noktalama işaretlerine yer vermezler
# Konuşmaya beklenenden daha geç zamanda başlarlar ya da yetersiz konuşurlar(bazı harfleri söyleyememe, yanlış söyleme, kendisini tam olarak ifade edememe, anlam olarak yanlış kelimeyi seçme)
# yukarı, aşağı, sağ, sol gibi yön kavramlarını öğrenme ve kullanmada zorluk yaşarlar
# önce, sonra, dün, yarın gibi Zaman kavramları konusunda sorunlar yaşarlar
# Ellerini kullanmakta yetersizdirler, yazıları okunaklı değildir
# Sıralı verilen işleri sırasına uygun yapamazlar
Özgül Öğrenme Güçlüğünde Müdahale
Beynimiz iki yarıküreden oluşur. Sol yarıküre yazma, heceleme, akıcı konuşma, aritmetik gibi alanlarda, sağ yarıküre ise görsel tanıma, yön kavramları gibi alanlarda etkinlik gösterir. Sağlıklı bireylerin beyinlerinin iki yarıküresi birbiri ile uyumlu çalışır çünkü yaptığımız hiçbir etkinlik tek bir yarıkürenin işi değildir.  Özgül Öğrenme Güçlüğü olan kişilerde ise sol yarıküre işleyişinde sıkıntı vardır.
Kısacık bir yazıyı okuduğumuzu düşünelim. Sağ beyin yazıyı soldan sağa doğru, harfleri uygun sıra ile görmemizi, yazılı kelimeleri tanımamızı sağlarken sol beyin yazılı harflerin seslerini hatırlamamızı ve konuşarak ifade etmemizi sağlar. Tıpkı bir takım oyunu gibi. Disleksili kişilerin sol beyin fonksiyonlarında sıkıntıları olduğunu hatırlayacak olursak keyifli bir oyun izlemek pek mümkün olmaz. Sağdaki oyuncu topu soldakine atar, soldaki yakalayamaz veya soldaki oyuncu topu sağdaki oyuncuya atmak isterken hep yanlış yere atar. Böylece disleksili kişi pek çok beceride başarılı olamaz.
Disleksiye başka bir durum(dikkat eksikliği, depresyon, obsesif kompulsif bozukluk vb.) eşlik etmiyor ise tek  tedavi yolu eğitimdir.

Nasıl bir eğitim?
Eğitim öncesinde disleksi riski taşıyan kişi psikiyatrik ve bazı psikolojik kontrollerden geçmelidir. Bu sayede disleksiye eşlik eden, tedavi gerektirebilecek başka bir durum olup olmadığı araştırılır. Eğitim, dislektik kişinin hangi becerilerde ne kadar başarılı olduğunu araştırmak ile başlar(okuması, yazması, okuduğunu anlaması, aritmetik becerileri). Böylece dislektik kişinin hangi becerilerde ne kadar destekleneceği, beyninin hangi kısımlarını ne oranda kullandığı, hangi alanların desteğe ihtiyacı olduğu, kişinin öğrenme stili, ilgi alanları belirlenir. Yapılan değerlendirmeler sonucunda kişiye özel bir eğitim planı çıkartılır. Eğitim sırasında beynin sol yarı küresini geliştirici çalışmalar yapılırken iki yarı küreyi uyumlu kullanma çalışmalarına yer verilir.

Eğitim alırken nelere dikkat etmeli?
Eğitim, Özgül Öğrenme Güçlüğü Eğitim Uzmanı tarafından verilmelidir. Çünkü bu apayrı bir eğitim dalıdır. Yanlış/uygun olmayan eğitim yöntemlerini kullanmak dislektik kişiyi depresyona sokabilir, zaman kaybettirebilir. Dislektik kişi verilen eğitim uygun olmadığı için ilerleyemez. Çaba sarf eder fakat sonuç alamaz böylece başaramama duygusu yaşar, denemekten vazgeçer, öğrenmeye karşı olumsuz bir tavır geliştirir. Zeka olarak yaşıtlarından daha ileride olan ve doğru eğitim ile pek çok şeyi başarabilecek dislektik kişileri, yanlış eğitim nedeni ile kaybetmek kaçınılmazdır. Bu durum ile karşılaşmamak için bahsettiğimiz belirtilerin bir veya birkaçının görüldüğü kişiler en kısa zamanda uzmanlara başvurmalıdır. Doğru müdahale ile dislektik kişiler kazanılabilir.
Dâhiyim, Disleksiliyim!
Çalışmalarını yıllar sonra bile hayranlıkla takip ettiğimiz Einstein,  Leonardo Da Vinci, Walt Disney, Van Gogh, Tom Cruise, Robin Williams, Agatha Christie, Picasso, Edison’ un disleksili olduğunu biliyor muydunuz?

Hosçakalın…

Pedagog Elif İPEK
elifipek@marmarapedagoji.com
05552947343

İlgili Başlıklar…

loading...