Regl Ağrılarıyla Baş Etmenin Yolları

Regl Ağrılarıyla Baş Etmenin Yolları

Regl dönemi ağrılarını atlatmanın en önemli yolunun sıcak torba uygulaması olduğunu belirten uzmanlar, germe egzersizleri gibi hafif egzersizlerin, yürüyüş ve yoga gibi aktivitelerin de yararlı olabileceğini söylüyor.

Kadınlar için regl dönemlerinin periyodik ağrılarını azaltmanın bir çok yolu var. Şiddetli ağırlar geçirenlere tavsiyelerde bulunan Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Cem İyibozkurt, regl sancısının hissedildiği anda uzanılması gerektiğini ve ağırı kesici alınacaksa hemen alınması gerektiğini belirtti. Cem, alınan ağırı kesicinin ilk ağrı başladığı anda etkili olduğunu kaydetti.

Karnın alt tarafını ovuşturmanın ve karnın alt bölgesine sıcak torba uygulamanın oldukça etkili olabileceğine dikkat çeken Cem, sıcak uygulamasının kasların gevşemesine sebep olarak ağrıyı azaltabileceğini ifade etti. Ilık bir duşun da aynı etkiyle ağrıyı azaltabileceğinin altını çizen Cem, germe egzersizleri gibi hafif egzersizlerin, yürüyüş ve yoga gibi aktivitelerin de yararlı olabileceğini dile getirdi.

Zencefil ve ahududu içeren içeceklerin ve çayların ağrı kesici özellik gösterdiğini ifade eden Cem, “Bu dönemde bu tip içeceklerin tüketimi arttırılabilir. Kesin olarak gösterilmese de bazı çalışmalarda akupunkturun regl ağrılarına iyi gelebileceğini gösteren bazı çalışmalar vardır. Sigara ve alkol damarlarda daralma etkisi yaratacağından ağrıları arttırabilir. Yağ tüketimi az olan ve yeşillikten zengin beslenenlerde regl ağrılarının daha az olduğuna dair bilgiler vardır. Bu dönemde kan kaybı olduğu için demir içeren besinler de mutlaka daha fazla tüketilmelidir” dedi.

‘Ağrı kesiciler cevap vermiyorsa doktora başvurun’

Bu dönemde sosyalleşerek veya hobilere yönelerek ağrı algısı bir miktarının yönetilebileceğine dikkat çeken Cem, “Regl ağrıları fazlaysa ve diyet, beslenme değişiklikleri, ağrı kesicilere cevap vermiyorsa bir doktora mutlaka danışmak gerekir. Ağrıların arkasında endometriozis, adenomyozis, pelvik inflammatuvar hastalık veya miyom gibi bir problem olmadığından da emin olmak gerekir. Ağrılar anatomik bir problem olmadan da fazla oluyorsa doğum kontrol hapları ile kontrol altına alınabilir. Bir doktora danışarak doğum kontrol haplarına başlamak ağrıyı tümden ortadan kaldırabilir” diye belirtti.

(be/fk)

Kaynak: http://jinhahaber.link/SAGLIK/content/view/38599

1_jinha_logo_b_tr

loading...