Ruhunuza İyi Gelen Kokular

Ruhunuza İyi Gelen Kokular

Hastalıklara şifa olan bitkiler, kokularıyla da ruh halimizi etkileyerek, stresten arındırıyor, sakinleştiriyor… İşte terapi etkisi yaratan bu bitkilerden bazıları…
TARÇIN ATEŞİ...
Koku eksperlerine göre tarçın koklamak, beyninize kısa yoldan güçlü ve kendinizi ateşli hissedebileceğiniz sinyaller yolluyor. Bu tatlı koku sayesinde modunuzu yükseltebilirsiniz.
SOSYAL ÇİÇEK
Çiçekli kokular sosyal girişimleri tetikliyor. Bilim adamlarına göre çiçekler doğrudan kutlamalarla alakalı bir çağrışım yapıyor. Dolayısıyla beyin otomatik olarak dışa dönük olmanız için sizi harekete geçiriyor.
BİBERİYE ZİHİN AÇAR
Son araştırmalara göre; biberiye hafızayı güçlendiriyor. Biberiyeden bir nefes içinize çektiğinizde, kan dolaşımınız harekete geçiyor ve zihniniz açılıyor. Konsantrasyonunuz yükseliyor. Bir işe başlamadan önce biberiye koklayabilirsiniz.
ELMA-SALATALIK SAKİNLİĞİ
Elma ve salatalık gibi taze kokular; sinirlerinizi yatıştırırken, dağılan dikkatinizi de toplamanızı sağlıyor. Kendinizi aşırı stresli hissettiğiniz anlarda, elma ve salatalık gibi sakinleştirici etkisi olan sebze ve meyveler kokular kurtarıcınız olacaktır.

Kaynak:Aktüel Psikoloji

loading...