Saat Başı 2 Dakika Yürüyün

Saat Başı 2 Dakika Yürüyün

Utah Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmada, saat başı iki dakikalık kısa yürüyüşlerin sağlığımızı olumlu etkilediği bulunmuştur. 3600 kişi ile yapılan araştırmada her saat başı yapılan kısa yürüyüşlerin ölüme neden olan hastalıkları azaltmada üçte bir oranında etkili olduğu saptanmıştır.
Yapılan araştırmada her gün artan erken ölüm riski yanı sıra, kalp hastalığı, diyabet ve diğer sağlık sağlık sorunlarının çoğu insandaki temel nedeni uzun süreli hareketsizliktir. Bu durumu engellemek ikin yapılan araştırmada temel hedef pratik, yapılabilir bir egzersiz programı oluşturmaktır. Çalışan insanların spora, etkinliklere vs zaman ayırmadığı bir gerçektir.

Peki bu sorun nasıl aşılabilir? 

Yapılan araştırmalarda uzmanlara göre, hareketsiz kalanlar, yürüyüş yapmayanların araştırma esnasında ölüm riskleri o kadar yüksek olmuştur. Hareketsizlik kalp, şeker, tansiyon vs hastalıkların görülme ihtimalini artırmaktadır. Zamanı hareketsiz geçirmek yerine ayakta durmak gibi düşük yoğunluklu egzersiz yapmak ölüm riski açısından bir fark yaratmadı.

Ancak bir saatte iki dakika yürümek bu riski yüzde 33 oranında azalttı.

Çalışan bir insanın saat başı 2 dk. yürüyüş yaptığını düşünürsek basit bir hesapla günde 16 saat ayakta olan bir 32 dk yani yarım saat egzersiz yapmış olacaktır.

Çalışmaya iki dakika ara verip adım atmak hepimiz için çok faydalı olacaktır.

loading...