Sabah Kahvaltısı Okul Başarısını Artırır/ Öğretmen Ayla YÜCE

Sabah Kahvaltısı Okul Başarısını Artırır/ Öğretmen Ayla YÜCE

Ülkemizde sabahçı öğrenciler oldukça erken saatte derse başlıyorlar. Bu nedenle çocukların bir çoğu doğru düzgün kahvaltı yapmadan  okula başlıyor. Kahvaltının okul başarısını artırdığı bilimsel olarak kanıtlanmış.O halde kahvaltı yapmadan okula gelen çocuktan başarı beklenebilir mi ?

Sabah kahvaltı etmeden okula gelen çocuklar ilk dersi genellikle uyuklayarak geçiriyor.Zil çalar çalmaz kantine fırlayan öğrenciler ellerinde bir tostla soluğu sınıfta alıyorlar. Teneffüs süresinin kısa olması nedeniyle çoğu zaman ellerindeki tostu bitiremeden ikinci derse başlıyorlar.Bu kez  sürekli sıranın altına eğilerek bitmeyen tostu yeme mücadelesi başlıyor. Bu nedenle ikinci dersin büyük bir kısmı da öğrenci için verimsiz bir şekilde geçiyor.Çocukların kahvaltı etmemesi bir sorun,tostla beslenmeye çalışması ayrı bir sorun. Düzgün beslenmeyen öğrenciler ilgisiz ,hırçın ve isteksiz oluyorlar.Hal böyle olunca da başarı düzeyi azalıyor.

Bütün aileler çocuklarının sağlıklı ,mutlu ve başarılı olmalarını  ister. Öyleyse ailelerin bu konuda daha duyarlı davranmaları gerekmektedir.Çocukların uyku ve beslenme düzenine dikkat etmelidir.İyi uyuyan çocuklar genellikle beslenme konusunda sorun çıkarmazlar. Ailelerin çocuklarına kahvaltı yaptırmayı alışkanlık haline getirmeleri lazım. Bir çok anne , baba ama biz çalışıyoruz vaktimiz yok diyebilirler.Bu sadece bahanedir. Ben de çalışan bir anneyim,çocuklarımı  hiçbir zaman kahvaltısız  okula göndermedim.Evdeki uyku düzenini ayarladıktan  sonra bu konuda hiçbir sorun  kalmıyor.Üstelik ailece vakit geçirmiş oluyoruz. Bütün gün, yüzünü görmediğimiz çocuklarımızla günün ilk öğününün tadını almış oluyoruz.

En önemli konulardan biri de çocuklarımızın beslenme çantasına koyduğumuz atıştırmalıklar , neredeyse tamamı hazır gıda. Oysa bundan on beş yirmi yıl evvel  çocuklarımızın beslenme çantasında ev yapımı poğaçalar,börekler,haşlanmış yumurtalar,haşlanmış patatesler  ve meyve olurdu. Şimdi ise cips, meyve suyu,boyalı gıdalar ,bisküvilerle dolu çantaları. Anneler tembelleştikçe çocuklarımız  da değişime uğramaya başladı. Obezite,dikkat dağınıklığı,hareketsizlik arttı. Yaptığımız veli toplantılarında ,bu konuda aileler ile konuşuyoruz. Abur cubur beslenmenin sakıncalarını anlatıyoruz. Bir çok aile, çocukları için bizi dinlemiyor,istediği gibi yiyor diyor.Oysa bu sağlıksız gıdalar eve alınmazsa çocuklar yemez.Aile her konuda olduğu gibi bu konuda da model olmalıdır.

İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gülbin  Gökçay , çocuklarda yeterli uyku ve düzenli beslenmenin okul başarısını artırırken obeziteye de engel olduğunu söylüyor.Dengeli beslenen çocukların daha  az hastalandığını ,bir konu üzerinde dikkatini daha fazla yoğunlaştırdığını,anlatılanları daha kolay algıladığını ve unutmadığını zihinsel ve fiziksel gelişimlerinin daha hızlı olduğunu  vurguluyor.

Sağlıklı,mutlu,başarılı çocuklar için öncelikle sabah kahvaltısını ve de diğer öğünleri aksatmadan dengeli ve düzenli beslenmeyi alışkanlık haline getirmeliyiz.Atatürk ‘ün  şu özlü sözünü unutmayalım;

     “Sağlam Kafa Sağlam Vücutta Bulunur” 

Ayla YÜCE

ÖĞRETMEN

 

loading...