‘Sessiz Kişilik Bozukluğu ‘ Nedir? ( Sessiz Borderline )

‘Sessiz Kişilik Bozukluğu ‘ Nedir? ( Sessiz Borderline )

Keisha asla kimsenin ‘dışadönük’ diye tabir edeceği biri olmamıştı. İyi bir dinleyici ve gözlemciydi aksine. Kendini çok nadir başkalarına açardı. Ama ilişkilerine kimsenin tahmin edemeyeceği şekilde çok önem verirdi. Sevdi mi tam severdi. Çünkü duygusal konularda oldukça hassastı. En ufak bir hayal kırıklığı bile onun o anki modunu, mutluluğunu yıkmaya yeterdi.

Asla sesini bile yükseltmemiş biri olsa bile aniden gerilip tepki verince en sevdiği insanın bile kırıcı bulacağı kelimeler söylemekten kaçınmazdı. Ancak kendi kabuğuna çekildiğinde ise, tekrar sessiz ve ıssız ancak karanlık düşünceli zamanlarına geri dönerdi. Var olmanın verdiği bir umutsuzluğa düşmekten, depresyona girmekten kendini alamazdı. Bu duygular bazen o kadar akıl almaz, karmaşık bir hale gelirdi ki  sınıf arkadaşından öğrendiği bir savunma mekanizması geliştirmişti ki bu kolunun iç tarafın saç maşasıyla yakmaktı. Bu acı anca onun duygularını bastırabilmeye yetiyordu en azından kendi buna inanıyordu.

Kişilik Bozukluğu Durumu ve O Durumun Duyguya Vurumu

‘Kişilik Bozukluğu’ yaşayanların hepsi kendini olduğu gibi sinirle, stresle, gerginlikle ve ya saldırgan bir tutumla ifade etmez. Asıl kötü olan da budur işte. Sessiz bir şekilde kendini belli eder. Yani kimisi bu duygu hali değişikliğini dışa vururken kimisi bunu içte kendi dünyasında yaşar. İçte de olsan bu duygu değişikliklerini yaşayanların kendileri bile bunu itiraf etmeye veya kabullenmeye gönüllü değildirler ancak neticede içte de olsa dışta da olsa hepsi o ‘teşhis kriteriyle’ bir gün karşı karşıya kalacaktır.

Bu teşhis kişiyi çok değişken duygulara sürüklemektedir. Kişi bazen bu durumu kabullenmeyip hırçınlaşabilir ve zarar bile verebilir. Ancak ‘sessiz kişilik bozukluğu ‘ olanlar bu duygularını her zaman böyle ifade etmez ama bu kabuğa çekilmişlik ve içe dönüklük en sonunda kişinin kendine aşırı zarar verir.

       ‘Sessiz Kşilik Bozukluğu ‘ İyileştirilebilir.

Teşhisten sonra biraz acı verici durumlar yaşansa bile bu durum iyileştirilebilir bir vaziyettir. Kişi özellikle bazı destek terapilerle ve bu durumla başa çıkmaya yardımcı olacak stratejilerle bu vaziyeti atlatabilir.

 

Çeviri : http://www.borderline-personality-disorder.com/mental-health/what-is-a-quiet-borderline/

loading...