Şımarık Çocuklarla Nasıl Başa Çıkarız?/ Öğretmen Ayla YÜCE

Şımarık Çocuklarla Nasıl Başa Çıkarız?/ Öğretmen Ayla YÜCE

Günümüzde ilkokula başlayan çocuklarda en büyük sorunların başında şımarıklık geliyor. Okulun ilk günlerinde  baş gösteren, uyum sağlayamama, sürekli ağlama, okula gitmek istememe, ders yapmaktan kaçınma gibi davranışların altında yatan temel neden; şımarıklık…

Aileler, çoğu zaman şımarıklık ile   hiperaktifliği  birbirine karıştırıyor. Hatta   hiperaktifliği  başarılı olmakla eş değer olarak algılıyor. Oysa   hiperaktivite;   çocuğun yaşına ve gelişim düzeyine uygun olmayan aşırı hareketlilik ataklık, ve dikkat eksikliği belirtileri olan davranış bozukluğudur. Belirtiler tespit edildiğinde de mutlaka uzman doktordan yardım almak gerekmektedir. Erken tedavi edilmediğinde daha büyük sorunları beraberinde getirebilir.

Şımarıklık ise, çocuğun sürekli olarak kendi isteğinin yerine getirilmesini istemesi, kurallara uymaması, ağlayarak ya da bağırarak dikkat çekmeye çalışmasıdır. Şımarıklığın temel nedeni ailedeki tutarsız davranışlardır. Çocuklar bebekliğinden itibaren kendilerine söylenilenleri anlarlar. O nedenle bebekliklerinden itibaren onlarla doğru iletişim kurmak, sevgiyle yaklaşmak, yaş gurubuna uygun sorumluluk vermek çok önemlidir. Yapmasını istediğimiz tüm davranışları uygun biçimde, kurallara oturtmamız önemlidir. Beslenme saati, uyku düzeni,oyun saati ,oyun alanı, okuma saati gibi alışkanlıkları kazandırmanın tek yolu ,düzenli olarak aksatmadan bu saatlere öncelikle bizim özen göstermemizle  mümkündür..Çocuklar sandığımızdan çok daha akıllıdır,en ufak açığımızı yakaladıklarında bizleri kullanmayı denerler.Anne baba olarak koyduğumuz kurallara diğer aile büyüklerinin riayet etmesi de çok önemlidir. Çocuğumuzun kurallara uyması, o kuralların her durumda uygulanması ile doğru orantılıdır. Örneğin evimizde misafir var diye çocuğumuzun uyku saati değişmemelidir. Büyükanne, dede,  teyze, amca kurallar konusunda anne babaya yardımcı olmalıdır. Küçük yaşta yerleştiremediğimiz davranışları altı yaşından sonra yerleştirmemiz oldukça zordur. O nedenle 0-6 yaş arası çok önemlidir. Ağaç yaş iken, eğilir’ atasözümüz bunu doğrulamaktadır.

Sizinle yaşadığım bir anımı paylaşmak isterim;  Küçük kızım yedi buçuk aylıktı. Her ay olduğu gibi rutin doktor kontrolüne götürmüştüm. O yıllarda Fransa ‘ da yaşadığımız için doktorumuz, doğal olarak Fransızdı. Kızımın kontrollerini yaptıktan sonra bir sorunum olup olmadığını sordu. Doktoruma her şeyin yolunda olduğunu ancak geceleri emzirmem için iki kez ağladığını bu nedenle düzenli uyuyamadığımı söyledim. Doktorum bana, uyumadan önce bebeğimi emzirip emzirmediğimi sordu. Ben de düzenli olarak emzirdiğimi söyledim. O zaman eşime döndü ve aynen şöyle söyledi;  Bu gece bebeğiniz ağladığında siz kalkacaksınız ve ne istiyorsun? Annen çok yoruluyor, senin karnın tok uyumalısın diyeceksiniz. Bebeklerde yetişkinler gibidir, karnı doyduktan sonra sabaha kadar acıkmaz dedi. Dışarı çıktığımızda eşimle birbirimize baktık, güldük. Minnacık bebek bundan anlar mı ? O gece bebeğimiz uyandığında eşim kalktı ve doktorun söylediklerini aynen tekrar etti. Bebeğimiz olanca gücüyle ağladı ama emzirmedim, bir süre sonra yoruldu ve uyudu. Ertesi gece uyandığında, yine aynı şeyi tekrarladık. İki gecenin ardından  sabaha kadar artık hiç  uyanmadı .

Çocuk yetiştirmek gerçekten çok zor ve emek isteyen bir süreçtir. Aşırı otorite ve aşırı serbestlik çocuklarımıza zarar verir. O nedenle tatlı sert olmak en doğrusudur. Çocukların her istediğini yapmak, onlara sık sık hediyeler almak ,çocuğu hayatımızın merkezine koymak ,bütün planlarımızı çocuğa bağlı yapmak çocuğu şımartmamıza ,sorunlu çocuk yetiştirmemize neden olur. Böyle çocukları sınıfta zapt etmek oldukça zordur. Sınıf öğretmenleri şımarık çocukları yola getirirken çok yorulurlar, böyle çocuklar öğretmenin ve arkadaşlarının zamanından çalarlar. O nedenle okul öncesinde davranışları oturmuş, okula hazır çocuklar yetiştirmek ebeveynlerin temel görevi olmalıdır.

Sınırlarını bilen, kurallara uyan, saygı ve hoşgörü kavramlarını sindirmiş çocuklar hem uyumlu hem başarılı olurlar.

Çocuklarınızın sizi bağlamasına izin vermeyin, kendinize mutlaka zaman ayırın. Özgür olmayan anne babalar özgür çocuklar yetiştiremez.

Ayla YÜCE

Öğretmen

loading...