Sınavlar Yaklaşırken Tavsiyeler/ Psi. Dan. Berna Nazik Köseoğlu

Sınavlar Yaklaşırken Tavsiyeler/ Psi. Dan. Berna Nazik Köseoğlu

Öğrencilerin uzun zamandan beri hazırlandıkları YGS öncesi bazı düzenlemeler yapmak son zamanları verimli geçirmeleri verimli geçirmeye yardımcı olur. Bunlardan bazılarını şöyle sıralayabiliriz.

Çıkmış sorular çözülmelidir. ÖSYM’nin önceki yıllarda sorduğu sorular, soru kalıplarını tanımak adına mutlaka çözülmelidir. Özellikle 2015’ten başlayarak geriye doğru gidilebilir.

Deneme sayılarını arttırılmalıdır. Tek bir konu ile ilgili pek çok soru kalıbı kullanılmaktadır. Konuyu çalıştıktan sonra geriye kalan bu soru kalıplarını görmektir. Bunu yapabilmek için de çok soru çözülmelidir. Sınav esnasında dikkat edilmesi istenilen pek çok hususun sınavdan önceki deneme testlerinde uygulanması alışkanlık oluşturacaktır. Strateji belirleme asla ve asla gerçek sınavda yapılmamalı mutlaka denemelerde uygulanarak sonuçları yorumlanmalıdır.

YGS çalışırken LYS çalışmaya devam edilmelidir. İdeal olan YGS konularının uzun zaman önce bitirilerek LYS konularının çalışılıyor olmasıdır. Ancak pek çok öğrenci sonradan hız kazanmasına rağmen halen YGS konularından eksiklerini tamamlamaya gayret etmektedir. Ancak LYS’ye dair edinilen bilgilerin unutulmadan yerleşmesi için haftanın belli günlerinin de LYS ye ayrılması gerekir. Bu süre öğrencinin YGS performansına bağlı olarak değişebilir.

Süre ayarlamalarını düzenlenmelidir. Deneme sınavları bizlere sınav provasıdır. Hangi testlerin hangi sırayla yapılacağı denemelerde belirlenmelidir. Sonuçlara dair farkındalık olması şartıyla farklı stratejiler denenebilir. Özellikle süre kullanımı sorunu olan öğrenciler bu durumu değiştirmek adına stratejilerini gözden getirmelidirler. Özellikle pek çok soruyu görmeyi sağlayan TURLAMA tekniği kullanılarak, etkili ve verimli bir sınav deneyimi yaşanabilir.

 

Testlerin  %10 u çok kolay

% 20 si kolay

%40 normal

% 20 zor

% 10 çok zordur. Bu nedenle çözebilecek olduğunuz garanti olan % 70i bulmak için turlama tekniği kullanmak gerekir. Zorlanılan soruyla savaşılmamalı ve işaretlenerek diğer sorulara geçilmelidir. Böylece çok kolay, kolay ve normal sorular mutlaka değerlendirilmiş olur. Ve bu teknik denemelerde uygulanılırsa gerçek sınavda daha etkili hale gelir.

 

Çalışma sürelerini arttırılmalıdır. Çalışma süreleriniz günlük ne kadar az olsa bile devam ettirilmelidir. En az 2-3 saat olması gereken çalışmalar arttırılabildiği kadar arttırılmalıdır. Ve bu sürelerin çoğunluğu test çözümüne ait olmalıdır

Deneme sonuçlarında çıkan yanlışları mutlaka kontrol edilmelidir. Yapılan hataları ve eksiklikleri görmek ve farkındalık kazanmak için gereklidir. Yapılan yanlışların analiz edilmesi ve eksiklerin tamamlanması için bu değerlendirme zorunludur.

Denemeleri ciddiye almak önemlidir. Deneme sınavlarının sınavların birebir provası olması amacıyla gereken düzenlemelere, zaman kullanımına ve kurallara uyulmalıdır.

Biyolojik saatin ayarlanması önemlidir. Özellikle evde kalarak çalışmak için değerlendirilen günler günlük düzeni bozma riskine sahiptir. Okula gidilmese bile sabah erken kalkılmalıdır. Biyolojik saatin ayarlanması amacıyla daha dikkatli olunmalıdır. Sabah geç kalkılmaması, geç yatılmaması, gündüz çalışma ve test çözme alışkanlığını yerleştirilmesi önemlidir. Ayrıca son zamanlarda beslenmeye dikkat edilmelidir.

Denemelerle ve sınavlarla ilgili olumsuz yargılardan ve olumsuz konuşmalardan uzak durulmalıdır. Denemelerin sonuçları daha başarılı olmak için gerekli düzenlemelerin yapılmasını sağlar. Eğer öğrenciler deneme sonuçlarını yoğun hayal kırıklığıyla karşılar ve ders çalışma motivasyonlarını düşürürlerse yarardan çok zararı olacaktır.

Sınav önceki dönemde kaygı değerlidir. Çünkü öğrenciyi çalışmaya sevk eder. Süre azalmaktadır ve ders çalışılması idealler için gereklidir. Kaygı duymanıza rağmen çalışmıyorsanız bu kaygı değil suçluluk duygusu olabilir. Belli bir miktar kaygı size daha dikkatli olmaya sevk edebilir.

Sınav giriş belgeleri basılarak, belge üzerindeki notlar dikkatle okunmalıdır. Bu sayede sınav öncesi ve sınav esnasında gereksiz durumlar yaşanmamış olur. Ayrıca sınava girilecek okul, ulaşım koşulları ve zaman ayarlaması için mutlaka önceden okula gidilerek kontrol edilmelidir.

SINAVDAN 1 GÜN ÖNCE….

Sınavdan önceki gün (Cumartesi) erken kalkılmalı, mümkünse açık havada ve dengeli bir gün geçirilmelidir. O gece kolayca uykuya dalınmasını sağlar. Yine de öğrencilerde heyecan olabilir. Yıllardan beri sınava giren pek çok öğrencinin aynı durumu yaşamış olduğu unutulmamalıdır.

Genel yargı sınavdan önceki bir iki gün ders çalışılmaması şeklindedir. Ders çalışılmadığı durumda, aylardır yapılan tekrarlar bir günde unutulmayacaktır. Ders çalışılması halinde de aşırı derecede yorucu bir süreç olmadığı takdirde sorun olmayacaktır. Bu nedenle ders çalışmak kişinin istek ve moraline bağlıdır. Çalışmak veya çalışmamak stres kaynağı haline getirilmemelidir. Kişi kendisini mutlu, huzurlu ve yeterli hissettiği şekilde gününü düzenlemelidir.

Sınav giriş belgesi, kimlik ve sınavla ilgili gerekenler gözden geçirilmelidir.

SINAV SABAHI…

Dengeli bir kahvaltı yapılması gerekir. Çok fazla hamurlu yiyeceklerden kaçılarak yumurta, peynir, zeytin ve ceviz ile kahvaltı yapılmaya çalışılmalıdır. Çok aşırı yemek veya az yemek vücut dengesinin kaybolmasına neden olabilir. Kişi mümkün olduğunca her zaman yaptığı ve kendisini rahatlatan kahvaltıyı yaparak evden çıkmaya çalışmalıdır. Sınava girilecek merkeze gitmek için zaman yönetimi konusunda ailelerde çocuklarına yardımcı olmalıdır.

SINAV…

  • Sınav esnasında olumlu düşünmek önemlidir. YGS bir ön koşuldur ve iç konuşmalar kontrol altında tutulduğunda(yeterli emek de harcanmışsa) sonuçları iyi olacak bir sınav olduğu tekrar edilmelidir.
  • Kodlamalar mümkünse her sorudan sonra veya her sayfa sonunda yapılmalı asla tüm test bitimine bırakılmamalıdır. Dolu bir cevap kâğıdı görmek beyne işlerin yolunda gittiğine dair olumlu mesaj verir
  • Önce soru kökünü okumak cevaplar içinde ne aranacağını gösterdiği için zaman kazandırır.
  • Altı çizili, koyu harflerle yazılan ifadelere ve ipuçlarına dikkat edilmesi gereklidir.
  • Sorunun istediği cevaba odaklanmak kafa karışıklıklarını engeller.
  • Uzun soru köklerinin daha fazla ipucu barındırdığı düşünülerek olumlu değerlendirilmesi gerekir.
  • Cevaplar iki şıkka indirilemiyorsa daha sonra dönmek üzere bir sonraki soruya geçmek daha faydalı olabilir. Bu deneme sınavlarında turlama tekniğinin strateji olarak belirlenmesi sayesinde olumlu sonuçlar verir.
  • Denemelerdeki en başarı getiren ve alışılan stratejiyle ve en başarılı olunan testle başlamak motivasyonu arttırır.
  • İşlemlerin mutlaka yazılarak yapılmasında fayda vardır. Bu nedenle emin olunsa bile zihinden işlem yapmak yerine kâğıt üzerinde işlemi görmek gereklidir.
  • Yukarıda sınav esnasında dikkat edilmesi gereken strateji ve tekniklerin mutlaka deneme sınavlarında uygulanması gerekmektedir. Sınav esnasında yeni bir yöntem denemek çoğu durumda kaygıyı arttırabilir. Çünkü pek çok öğrenci soruları yanıtlarken bir yandan da doğru şekilde hareket edip etmediğini sorgulayarak zihnini meşgul edebilir. İstenilen durum sınava ilişkin duygu durumu ve kaygının normal sürece en yakın hale getirilmesidir.

Başarı ve bol şans dileklerimle…

Berna Nazik Köseoğlu

Psikolojik Danışman/Aile Danışmanı

bernanazik@gmail.com

 

loading...