Stres Nedir? Strese Ne İyi Gelir?

Stres Nedir? Strese Ne İyi Gelir?

Stres durumunda, fiziksel yada psikolojik uyaranlar sayesinde homeostazinin bozulmasıdır. Stres belirli olaylara tepki olarak vücutta oluşan bir duygudur. Bireyi etkileyen dış dünyadaki güçler doğanın bir gerçeği olarak karşımıza çıkar. Sürekli değişen dünyamızda “aşınma ve yıpranma” olarak karşımıza çıkan ömür törpüsüdür.

Streste vücut, dayanabildiği noktaya kadar çevreye uyum sağlamaya çalışır. Stres bizi hareketlenmeye mecbur etmesi, yeni bir bilinç ve heyecan verici olması münasebeti ile yeni bir bakış açısına neden olabilir. Fakat madalyonun diğer yüzünde ise baş ağrısı, mide ağrısı, döküntü, uykusuzluk, ülser, yüksek tansiyon, kalp hastalığı ve inme gibi sağlık sorunlarına da yol açabilen olumsuz ve sevimsiz yüzü vardır. Buna ilaveten güvensizlik, reddedilme, öfke, depresyon gibi duygulara da neden olabilir.

İnsan vücudu sinir sistemi ve belli hormonlarını aktive ederek stres durumuna yanıt verir. Hipotalamus, böbreküstü bezleri adrenalin ve kortizol hormonlarını daha fazla üretmek ve onları kana onları serbest bırakarak sinyal gönderir. Bu hormonlar ise kalp hızı, solunum hızı, kan basıncı ve metabolizmayı hızlandırır.

Stres gerçek ya da hayali deneyimleri tetikleyici olabilir. Ayrıca stres, küçük bir meydan okuma ve insanları ayakları üzerinde durdurmaya yardımcı olabilir. Küçük çaptaki stres kişiye enerji verir ve kişinin içinde bulunan potansiyelin açığa çıkmasına neden olur. Dikkat ve performans desteği sağlar.

Buraya kadar yazdıklarımızdan stresin yararlı bir şey olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak uzun süreli stres depresyon, kalp hastalıkları ve diğer sorunlar gibi çeşitli hastalıkların oluşma riskini artırabilir.

STRESE KARŞI NE YAPABİLİRİZ?

Öncelikle stresle mücadele etmeye zihnen kendinizi hazırlamanız gerekir. Daha iş fiiliyata gelir. Mücadelenin en başında yapabileceğiniz faktörler bulunmaktadır. Bundan sonra ise stres durumunda kullanabileceğiniz şifalı bitkiler yer almaktadır. Bu bitkileri kullanmanız hem bedeninize güç verecek hem de kendinizi zihnen zinde hissedeceksiniz. Stresle baş etmek için;

Düzenli egzersiz yapınız.

Günün her bölümünü iyi kullanın.

Her durumda olumlu düşünmeye çalışınız. Unutmayınız ki güzel gören güzel düşünür, güzel düşünen hayattan lezzet alır.

Rahatlayacağınızı düşündüğünüz etkinliklere zaman ayırın. Futbol, kitap, yüzme, bisiklet, bahçe işleri, balık tutma vb. Uyanık tutucu ve canlandırıcı en az 45 dakikalık bir yürüyüş stresle baş etmede etkili bir metottur.

En önemlilerinden bir tanesi de sağlıklı ve sıkı bir diyet uygulamanız gerekir.

STRES İÇİN DOĞAL ÇÖZÜMLER

FESLEĞEN: Fesleğen yaprakları iyi bir anti-stres ajanı olarak kullanılır. Sabah ve akşam olmak üzere fesleğen yaprağı çiğnenmesi iyi gelecektir.

ADAÇAYI: Adaçayı bitkisi zihinsel stres ve gerginlik tedavisinde faydalıdır. 1 bardak kaynar suya, 1 tatlı kaşığı kurutulmuş adaçayı yaprağı ekleyin. Birkaç dakika soğumaya bırakın. Suyu süzüldükten ve lezzeti artırmak için istenirse, bal ekleyin. Bu bitki çayı, stres için mükemmel bir ev çaresi olarak hizmet vermektedir.

YOĞURT: Yoğurt, stresin en iyi gıda çözümdür. Zengin A vitamini, B kompleks vitaminleri ve D vitamini sayesinde uykusuzluk, migren ve menstruasyon ile ilişkili kramplarda rahatlama sağlar.

SICAK BANYO: Sıcak su banyosu bütün vücudu rahatlatır, anksiyete ve streste rahatlama sağlar.

MEDİTASYON: Bazı iyi ve olumlu düşüncelerin zihne aktarılması streste yardım almada etkilidir.

VİTAMİNLER: Stresi azaltmak için gerekli görülen B grubu vitaminleri yeteri kadar alınmalıdır. Ayrıca kahve, tuz, sigara, alkol ve az alkolllü içeceklerden kaçınılmalıdır. Bunlar B vitaminlerinin yeteri kadar alınımını azaltır.

PEKMEZ: Pekmez de stres için başka bir etkin çaredir. Pekmez yoğun olması hasebi ile gerek B vitamini ve gerekse de demir içeriği bakımından zengindir.

DİĞER ÇÖZÜMLER

Alfalfa ve ayçiçeği tohumları stres tedavisinde etkilidir.

Kalsiyum açısından zengin olan lahana stres için birebirdir.

Sibirya ginsengi bedenin stresle daha etkin mücadele etmesine yardımcı olur. Ayrıca bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.

Brahmi(Bacopa monnieri), Ashwagandha(Withania somnifera) ve St.John Wort(sarı kantoron=Hypericum perforatum)gibi çeşitli şifalı tedavi edici otlar stres uzmanıdırlar. Bu bitkilerin kapsülleri satın alınıp kullanılabilir yada çayı demlenerek tüketilebilir.

Stresten sürekli olarak korunabilmek için bir günlük menünüze bir fincan papatya çayı ekleyebilirsiniz.

Sık sık Ajwain(Trachyspermum copticum) tohumunun koklanması stres ve anksiyetede rahatlama sağlar.

Günde 600 mg. alınan reishi mantarı(ölümsüzlük mantarı) sizin, stresin üstesinden gelmenize yardımcı olabilir.

loading...