Sunum Hazırlama Rehberi

Sunum Hazırlama Rehberi

Çoğu insan hayatının nerdeyse her alanında sunum yapma ve bilgi aktarma gayretindedir. Bazen bir hikâye anlatırken, bazen masal okurken hatta basit bir fıkrayı bile anlatırken bile sunum yapıyoruz. Ve bunu yaparken elimizden geldiğince sıkmadan istediğimiz etkiyi bırakma gayretinde oluyoruz. Hem özel hayatta hem de iş hayatında yaptığımız sunumları daha iyi yapmak için Yeni Başlayanlar ya da geliştirmek isteyenler için bir sunum hazırlama rehberi derleyip hazırladım. Verimli ve başarılı olması dileklerimle…

Yeni başlayanlar ve geliştirmek için Sunum Hazırlama Rehberi;

1.Hedefinizi belirleyin

Öncelikle iyi bir sunum yapmak için mutlaka sunumunuza önceden hazırlanmanız gerekir. Sunum hazırlarken, istediğiniz noktaya ulaşmak ve atacağınız adımlara karar vermek için, önce hedefinizi belirlemeniz gerekir. Müşterinizin beğenmesini istediğiniz yeni bir kampanya mı başlatıyorsunuz? İşvereninizin kabul etmesini istediğiniz yeni şirket politikalarını mı açıklayacaksınız? Bir grup insana iş yeri vergilerini nasıl hesaplayacaklarını mı anlatacaksınız? Her şeyden önce, sunumunuzla neyi başarmak istediğinizi belirlemeniz, çok daha etkili bir sunum yapmanızı sağlayacaktır.

2.Ana hatları hazırlayın

Hedefinizi belirledikten sonra, o noktaya ulaşmak için gereken adımların ana hatlarını hazırlamalısınız. Ana hatlar bir giriş, ortaya koymanız gereken birkaç önemli noktayı ve bir de sonuç içermelidir.

3.Alt başlıklar bulun

Bahsetmeniz gereken önemli noktaları belirledikten sonra, her nokta için onu destekleyecek alt başlıklar bulun. Bu alt başlıklar, kısa ama öz olmalı ve bilgi ya da tavsiyeler içermelidir.

4.Ana hatlar : Slaytlar

Sunumunuzun, dinleyicilerinize okuyacağınız metnini asla çok fazla PowerPoint slaytına koymayın. Slaytlarınız en fazla 10-15 tane olmalıdır. Slaytlarınız için, daha önceden belirlediğiniz ana hatları kullanabilirsiniz.

5.Resim kullanın

Anlatmak istediğiniz konuları temsil edecek resimler bulun. Bu resimlerin fazla karmaşık değil, basit ve uygun olmasına özen gösterin. İnsanlar satırlar ya da metin yerine, resim görmekten hoşlanırlar.

6.Etkili bir giriş yapın

Dinleyicilerinizi etkiniz altına almak için, sunumunuzun giriş bölümünden en iyi şekilde faydalanın. Bir resim gösterin, ilgili bir hikaye anlatın ya da etkili olmanızı sağlayacak herhangi bir şey bulun.

7.Erken gidin

Hazırlanmak için sunum yapacağınız yere erken gidin ve kullanacağınız materyallerin hepsinin yanınızda olduğundan emin olun. Projektörünüzü dinleyicileriniz gelmeden kurmuş olun.

Sunum Yapma Taktikleri

Sunumunuza en iyi şekilde hazırlandınız, şimdi sıra geldi sunumu yapmaya. Çok daha etkili ve ilgi çekici bir sunum yapmak için, aşağıdaki taktiklerden yararlanabilirsiniz.

1.Metni slaytlardan okumayın

Daha öncede söylediğimiz gibi slaytlarınız, sunumunuzun ana hatlarının görsel bir sunumu olmalıdır. Siz okurken, dinleyicilerinizin sizi dinlemesi için metni slaytlara eklemeyin. Resimleri sözlü bir şekilde ifade etmeli ve detaylandırmalısınız.

2.Dinleyicilerinizle olacak etkileşiminizi planlayın

Dinleyicilerle etkileşim, planlanmasına gerek olmayan, kolay bir şey gibi görünebilir, ancak bazen bu iş gerçekten de zor olabilir. Bu yüzden, nasıl etkileşim kuracağınızı önceden planlamanız sizin için faydalı olacaktır. Sunumunuzdan önce, eğer fırsatınız varsa, dinleyicilerle sohbet etmeye çalışın. Sunumunuz sırasında onlara sorular yöneltin. Bu, insanları düşüncelerinden uzaklaştırıp sunuma dönmelerine neden olur. Bunu 10 dakikada bir yapmaya çalışın.

3.Sunumunuzun sonuna kadar geri-bildirim (cevap almak istediğiniz) sorularından kaçının

Sunumunuzun ortasında sorular sormanız, dinleyicilerin yeniden sunuma dönmelerini ve yaşadıkları bir şeyi düşünmelerini sağlar. Yeni şirket politikaları hakkında bir sunum yapıyorsanız, şöyle bir soru yöneltebilirsiniz: “Kaçınız dinlenme odasına girip, mikrodalga fırının kirli olduğuna şahit oldu. Yeni temizlik politikamızla birlikte, böyle bir şey bir daha asla yaşanmayacak!”

4.Dinleyicilerinize bakın

Sunum yaparken mümkün olduğunca çok insanla göz teması kurmanız oldukça önemlidir. Bakışlarınız odada, duvarlarda ya da projektörde değil, dinleyicilerinizin üzerinde olsun.

5.Espri yapın

İnsanları güldürmeyi başardığınız anda, onları ikna etmişsiniz demektir. Sunumunuza olabildiğince espri katmaya çalışın ve bunu başkalarının değil, kendi üzerinizden uygun bir biçimde yapın.

6.Ellerinizi kullanın

Rahat hissetmeniz ve görünmeniz çok önemlidir. Ellerinizi bağlarsanız ya da ceplerinize sokarsanız, dinleyicileriniz, sizin rahatsız olduğunuz hissine kapılırlar.

Ve bu kadar basit. Bu yöntemleri uygulayarak başarılı ve etkileyici sunumlar hazırlayabilirsiniz.

Saygılarımla.

P.D.M.U. İrfan YETİK

loading...