Tasavvufa Göre Günümüzde Psikolojik Rahatsızlıkların Artış Sebepleri Nelerdir?

Tasavvufa Göre Günümüzde Psikolojik Rahatsızlıkların Artış Sebepleri Nelerdir?

Tasavvuf ehline göre, dergahların kapanmış yahut azalmış olması bu tip rahatsızlıkların artışında önemli etkiye sahiptir. Manevi boşluk yaşayan birçok bireyin geçmişte bu tip dergahlarda bir nevi terapi ile tedavi edildiğini duymuş olabilirsiniz.

İnsanlar biyolojik doğum ile dünyaya gelirler ama asıl doğum, neden hayattayım sorusunun ilk sorulduğu günün oluşturduğu farkındalık olsa gerek.

Ben kimim?

Neden hayattayım?

Dünyaya geliş amacım nedir?

Ölüm bir bitiş mi yoksa anlatıldığı gibi bir başlangıç mı?

Örneğin ben 22 yaşımda, yanlış tercih sonucu, üniversite de hiç istemediğim bir bölümde eğitime başlamışken bu sorgulamayı yapmıştım. Her birimizin hayatının bir döneminde yaptığı gibi. Aslında hedefim ilgi alanım doğrultusunda bir bölüm de yeniden eğitime başlamaktı.

Evet planlar yapıyoruz fakat hayatında, daha doğrusu Yüce Yaratıcının da, bizler için mükemmel planları var..! Şimdi siz de düşünün hayatınıza dair neler planladınız ve kaçta kaçını gerçekleştirebildiniz?

Burada ailelerin çocuklarının yetenekleri doğrultusunda eğitim alması konusunda, erken yaştaki tespiti ve yönlendirmesi elbette ki çok önemli ama bu hayat çizginizde deneyimlemeniz gereken farklı konular olacaksa inanın bunun önüne geçebilecekte bir güç maalesef yok..!

Bir arkadaşımın annesi Psikiyatri kliniğinde hemşire idi. Gözlemlerine göre dosyalarda ki ortak nokta ise hastaların hemen hemen büyük çoğunluğunun sorunlu aile çocuklarının olması idi.

Düşünün dünyaya gelirken ailenizi seçemiyorsunuz. Çocuk yaşta şiddete, tacize maruz kalıyorsunuz. Eğitimin önemini elbette inkar edemeyiz. Kökten değişim için uzun soluklu bir sürece ihtiyaç var ama çocuğun olumsuz geçmişini maalesef değiştirmiyor. Üstelik bu olumsuzlukların izleri geleceğine kadar uzanıyor.

İşte bu noktada bireyin geçmişte hissedemediği, içini dolduramadığı manevi boşluğu kanımca Tasavvuf eşittir Aşk bir diğer deyişle maneviyat doldurabiliyor ve tedavi edebiliyor. Tıp elbette çok önemli, düzenli kullanılması gereken ilaçlar, terapiler önemli ama Psikologlar, Psikiyatristler ölüm korkusunu aşmada maalesef tıbben eksik kalıyor.

Yolumuz aşk olursa Mevlana’nın buyurduğu gibi, ölüm günü düğün günü de sayılabiliyor.

Çünkü tasavvufta aşk var, sevgiliye teslimiyet var, her halinden memnun olmak var, rıza ve razı olma hali var, korku hali var ama bu korku hali sevgiliden uzak olma hali. Özetle hiç olup her şey olabilmek var.

Yolunuz her daim aşk olsun, sizi aşka götürecek vasıtalarınız olsun…!

Yazar: Öz’ün İfadesi

loading...