Teknolojinin Getirdiği Son Hastalık NOMOFOBİ

Teknolojinin Getirdiği Son Hastalık NOMOFOBİ

Teknolojinin hızla ilerlemesi ile birlikte getirdiği hastalıklara bir yenisi daha eklendi. Bu hastalık özellikle gençler arasında sürekli artmakta ve günlük yaşamları hem fiziksel hemde ruhsal olarak olumsuz etkilemektedir. Yeni çağın artan hastalığı Nomofobidir. Nomofobi; cep telefonundan mahrum kalma korkusu ile başlayıp daha genişletilmiş haliyle iletişim kopukluğu yaşama korkusudur. Özellikle sosyal ağların günlük hayatımızdaki yeri göz önüne alınırsa bu hastalık her geçen gün artacak gibi görünmektedir.”No Mobile Phobia” diye de adlandırılan fobi, günden güne artış göstermektedir.

Nomofobi tıpkı diğer fobiler gibi ekiler göstermektedir. Asansör, uçak, yükseklik, yılan, fare, yalnızlık, karanlık gibi fobilerin yanına nomofobi, fobiler sözlüğüne eklenmiştir. Özellikle gençleri tetikleyen bu korku, hem sosyal yaşamdan uzaklaştırıyor hem de psikolojik sorunlara davetiye çıkartıyor. Teknolojik bağlılığın giderek artması ile bu alanda İngiltere’de 1200 kişide yapılan araştırmalar neticesinde ortaya çıkan bu olumsuz durum, cep telefonu kullanan kişilerin acı durumunu ortaya çıkarmıştır. Nomofobi sadece sosyal ağları kullananlar da görünmeyip sürekli sms atanlarında nomofobi sorunu yaşadığını ortaya koyan uzmanlar, bu tür kişileri, başparmak nesli olarak adlandırmıştır.
Yapılan araştırmalara göre bu fobi kadınlara oranla erkekleri daha çok etkilemektedir. Şarjım bitecek, Kontörüm bitti, Telefonumu evde unuttum diye kaygı ve korku yaşıyorsanız sizlerde bu fobiye kapılmış olabilirsiniz. Teknoloji ve sosyal ağlara bağımlılık tıpkı diğer bağımlılıklar gibi etkiler göstermektedir. Yaşanan kaygı kendini kalp çarpıntısı, mide bulantısı, dikkat sorunları, titreme, kusma, göğüs darlığı ve ağrıları, depresyon belirtileri ve ani duygu durum değişimleri gösterebilmektedir. Akıllı telefonların artması ile dünyadaki nomofobik sayısı her geçen gün artmaktadır. Nomofobik olduğunuzu anlamanın en kısa yolu telefonsuz ne kadar durabileceğinizi düşünmektir. Çünkü nomofobikler telefonlarından ayrılamazlar, sürekli onunla birlikteler. Yatakta, yemekte, ve hatta tuvalette bile telefonla birlikteler. İstatistiklere göre cep telefonu kullanan kişilerin %53 nomofobi mağdurudur. Bu oranın en yüksek yüzdesi erkeklerden oluşmaktadır.
İletişimden ve özellikle telefondan uzak kalamıyorsanız, şarjınız bitmek üzere olduğunda panik yaşıyorsanız, telefonunuzu bir uzuvunuz gibi yanınızdan ayıramıyorsanız sizde bir Nomofobik adayısınız.
Türkiye’de Öğrenciler Aç ve Uykusuz haberimizde yapılan araştırmanın sonuçları da göz önüne alınırsa sanırım bu fobi yakın zamanda tüm geleceğimizi etkileyecek.
Psi. Dan. Mehmet Murat Altan

loading...