Tuhaf Psikolojik Rahatsızlıklar

Tuhaf Psikolojik Rahatsızlıklar

Tuhaf Psikolojik Rahatsızlıklar

www.psikolojiportali.com

Stendhal Sendormu

Bir diğer adı “Güzellik şoku”. Özellikle müze ziyaretleri sırasında sanat eserlerinin güzelliklerinden etkilenen insanlarda görülen durum. Bu illetten muzdarip insanlar güzel bir şey gördüklerinde bayılabiliyor, şoka girebiliyorlar.

Trikotilomanya

Trikotilomani, belirgin şekilde saç kaybı ile sonuçlanacak kadar kişinin saçını tekrarlayan bir tarzda koparma davranışıdır.
En çok yolunan vücut bölgesi saçlardır. Kılın olduğu bütün bölgeler, başa göre daha nadir de olsa yolunur. Kaşlardan, kasık bölgelerinden, koltuk altından, göğüslerinden, kollarından tüy yolanlar vardır. Geçen yıllarda Amerika’da yapılan bir araştırmada 2500 üniversite öğrencisi incelenmiş, her 200 öğrenciden birinde kıl koparma hastalığı tespit edilmiştir. Hatta bazı araştırmalarda nüfusun %4’ünün hastalık derecesinde kendi tüylerini yolduğu bildirilmiştir. Hastalığın ortalama başlangıç yaşı 17’dir. Ancak okul öncesi dönemde bile başlayabilmektedir. Kızlarda erkeklere göre dört kat daha fazla görülür.

Alien Hand Sendromu

Yabancı El Sendromu (YES), kişinin ellerinden birisinin bireyin bilincinden bağımsız, kendi bilinci varmış gibi hareket etmesine sebep olan nörolojik bir hastalıktır. Yani kısaca kişinin iki elinden biri, kontrolsüz olarak hareket eder; ancak bu hareket kasılma, fırlama gibi anlamsız hareketler değildir. Tıpkı beyin kontrolünde, sanki kişi gerçekten isteyerek hareket ettiriyormuş izlenimi verir. Zira gerçekten de elin hareketlerini beynin yarımkürelerinden biri kontrol eder; ancak o yarımkürenin kontrolü kişinin kendisinde değildir. Sendrom, genellikle epilepsi hastalarının semptomlarını rahatlatmak için beynin iki yarımküresinin cerrahi bir operasyon ile ayrıldığı bireylerde gözlenir. Aynı zamanda diğer beyin ameliyatları, inme ya da enfeksiyonlar sonucu oluşabilir.

Alice Harikalar Diyarında Sendromu

Alice Harikalar Diyarında Sendromu (AIWS) hastalarında makropsi (cisimleri olduğundan daha büyük görme), mikropsi (cisimleri olduğundan daha küçük görme), işitsel bozukluklar, boşluk kavramıyla ilgili sorunlar ortaya çıkar. Hastalık genelde çocukluk döneminde görülse de yirmili yaşlardan sonra kaydedilen vakalar da vardır. Optik sistemle ya da görme duyusuyla ilgili bir problem yoktur. Tüm problem, algı ve perspektifle alakalıdır. Genellikle migren, beyin tümörü ve psikoaktif (antidepresan) ilaç kullanımı ile birlikte görülür.

Yabancı Aksan Sendromu

Yabancı aksan Sendromu’nda kişi kendi aksanıyla konuşma yetisini kaybeder. Kişinin beyindeki konuşma bölgesinin hasar görmesi sonucu kişinin normal aksanını kaybetmesi ve farklı aksanla konuşması hastalığı olarak da tanımlanabilir.

Apotemnofili

İngilizce adı ” body integrity identity disorder”, kisaca “biid” bir diğer ismi de “apotemnofili” olan bu durum psikolojik-nörolojik bir rahatsızlıktır.

Bu rahatsızlığı olan kimseler vücutlarında herhangi bir uzuvlarını fazlalık ya da yabancı olarak görmekteler.örneğin kollarının ya da bacaklarının vücut bütünlüklerini bozduğunu düşünüp ondan kurtulmak istiyorlar böylece daha bütün ve mutlu olacaklarına inanıyorlar.

Hastalığın sebebinin yabancı olarak görülen organın beyinde sahip olması gereken sinirsel bir karşılığı olmadığının düşünülmesi. Yani yabancı olarak görülen organ uyarıldığında beyinde gerçekleşmesi gereken bir aktivite görülmüyor (sağ parietal lobta).

Bu hastalar organlarının nereden itibarını yabancı olarak gördüklerine dair kesin bir çizgi çekebiliyorlar. Bazen bu kısımlarından kurtulmak için buzda dondurup ölmesini sağlamak, bilerek bir arabanın önüne atlamak ve hatta tren raylarına yatmak gibi kulağa inanılmaz gelebilecek çözümlere başvurabiliyorlar.

Cotard Sendromu

Bu hastalığa yakalan insanlar ölü olduklarına inanırlar. Bazen bu öldüğü inancını ispat etmek amacıyla intihar girişiminde bulunabiliyorlar. Bu yönüyle hastalık çevresinden ziyade kişinin kendisi için ölümcül sonuçlar barındırıyor. Bu hastalık Fransız Nörolog Jules Cotard tarafından keşfedildi.
Bu bir akli depresyon ve intihar eğilimleri sendromudur, öyleki bu durumda hasta herşeyini kaybetmiş olmaktan şikayet eder; tutkularını, vücuduun bir kısmını yada tamamını, genellikle öldüğünü ve yürüyen bir ceset olduğunu düşünür.

Boantrofi

İnsanların kendilerini büyükbaş hayvan sanması durumu.

Sinestezi

Sinestezi Yunanca kökenli bir kelime olup birleşik duyu anlamına geliyor. Sinestezi hastalarında herhangi bir duyunun uyarımı otomatik olarak başka bir duyu algısını tetikliyor. Daha açık bir deyişle, renkleri duyup, şekilleri tadıp, sesleri koklayabiliyorlar.

Otofagya

İnsanların kendi uzuvlarını yeme arzusuna verilen isim. Önce parmaklardan başlayıp tadını alınca vücutlarından başka parçalar kesip yiyorlar.

Capgras Sendormu

Bu sendrom Fransız psikiyatr Capgras tarafından 1923 yılında “illusion des sosies” adı verilerek tanımlanmış bir sendromdur. Başlıca özelliği, kişinin çevresindekilerin gerçek olmadığına, başkalarının onların yerine geçtiğine ilişkin sanrısal bir inanışın olmasıdır. Bu sendrom kadınlarda biraz daha fazla görülür.

Erotomanya

Herkesi kendisine aşık sanma durumu. Bu insanlar bir de gidip kendilerine aslında aşık olmayan kişileri kalplerini kırmadan reddetmeye çalışıyorlar.

Gamomanya

Evlenme teklifi etme hastalığı. Bu insanlar durup dururken önlerine çıkan insanlara evlenme teklif ediyorlar. Kaza bela kabul görüp evlenseler bile buna devam ediyorlar.

Doromanya

Yabancılara hediye verme hastalığı. Bu insanlar yolda önlerine geleni durdurup hediyeler veriyorlar.

Likantrofi

Kendini kurt sanma hastalığı.

loading...