Türkiye’de Öğrenciler Aç Ve Uykusuz

Türkiye’de Öğrenciler Aç Ve Uykusuz

ABD’de Boston kolejinin yaptığı uluslararası başarısızlık nedenleri içinde yetersiz beslenme ve uykusuzluk araştırmasında Türkiye’deki ilk ve orta okul öğrencileri üzerinde varılan sonuçlar, öğrencilerin yetersiz beslenme ve uykusuzluktan dolayı başarısız olduklar oldu.Ülkemiz her iki konuda da son sıralarda yer aldı.

Yetersiz uykunun özellikle 9-10 yaş grubunun sayısal derslerini etkilediği ve bu oranın dünyada %47 iken Türkiyede %65’lere çıktığı ifade edilmiştir.Yetersiz uykunun başında gelen neden ise öğrencilerin cep telefonu ve bilgisayar kullanımında bilinçsizce davranıp, gece geç saatlere kadar bu cihazları kullanmasıdır. Bu konuda ailelerin ve eğitimcilerin duyarlı olması ülkemiz ve çocuklarımız için çok önemlidir.

Yetersiz beslenme konusunda ise dünya ile aramızdaki farkı daha çoktur. Dünya ortalaması %29 iken Türkiye’de bu oran %74 olarak görülmüştür.Bu konuda en iyi ülke ise %19 ile Kazakistandır. Ortaokul öğrencilerinin ise yetersiz uyku ile okula gittiği ülkeler sıralamasında &68 ile dünyada maalesef 3. sırayı almış bulunmaktayız.

Eğitim sadece 4 duvar arasındaki bir süreç değildir. Çocuklarımızın sağlığı ve eğitim kalitesi için beslenmeye ve uyku düzenine ailelerin son derece dikkat etmesi gerekir.

loading...