Uçak Korkusuna Karşı Jacobson Yöntemi

Uçak Korkusuna Karşı Jacobson Yöntemi

Günümüzde sayısı hızla artmakta olan birçok kişi uçuş fobisi yaşamaktadır. Bunun kişisel yaşam veya iş hayatı üzerinde önemli olumsuz etkileri vardır.
Kişiler uçaktan değil, uçmaktan korkarlar. Çevremdeki birçok kişi kısa sürede gideceği mesafelere bu korkuları yüzünden maalesef çok uzun zamanda varmakta, alternatif karayolu, gemi gibi yolları tercih etmekte ve hatta eğer zorunlulukları yoksa gezilerini iptal etmektedirler. Oysaki bu korkuları yenmenin birçok yöntemi vardır.
Eğer sorununuzun nedeni mekânın dar olması ise uçak biletinizi alırken koltuğunuzun konumunu koridor tarafından ve çıkışlara yakın yerlerden seçebilirsiniz. Sıkıldıkça koridorda dolaşabilirsiniz. Hosteslere uçmaktan korktuğunuzu söylemeye çekinmeyin, bunu bildiklerinde size daha fazla yardımcı olacaklardır. Korkunuzu yenmek için asla yatıştırıcı almayın, kafeinli içecek veya içki içmeyin.
Bunlar daha fazla panik yapmanıza yol açacaktır. Uçuş boyunca bol bol su içip, sevdiğiniz müzikleri dinleyip, sizi eğlendirecek kitaplar okuyabilirsiniz. Koltuğunuzda oldukça rahat oturun ve gevşemeye çalışın, bunun için en iyi yöntem, Kademeli gevşeme (Jacobson) yöntemidir;
· Derin bir nefes alın. Tüm kaslarınızı sıkmaya çalışın. Birkaç saniye sonra kaslarınızı serbest bırakın, nefes verin ve gevşeyin. Nefes alıp verin ve içinizden sürekli ‘rahatla, rahatla’ diye tekrarlayın. Bu kelimeyi heceleyerek ve heceleri nefes alıp verirken söyleyin. Kademeli bir şekilde bedeninizi rahatlatın. Bu yöntemi günlük yaşamınızda da kullanabilirsiniz.
· Eğer bu öneriler işe yaramıyorsa, uçuştan önce mutlaka bir uzmandan yardım isteyin. Psikologlar uçak korkunuzun sebeplerini size açıklayacak ve bunlarla nasıl baş edeceğiniz, bunları nasıl yeneceğiniz konusunda size yardımcı olacaklardır.
· Eğer arzu ederseniz, uzman pilotlara sorular sorabilirsiniz. Onlar size uçak ve uçuşla ilgili teknik ve rahatlatıcı bilgiler vereceklerdir. Böylece daha bilinçli seyahat edebilirsiniz.
· Unutmayın ki uçaklar günümüzde en güvenli araçlardır. İstatistikler tüm ulaşım araçları içinde en az problem yaşanan ve en güvenli araçların uçaklar olduğunu kanıtlıyor.

Uçuş fobisi olan biri neler hisseder?

Fobik kişiler uçağa binmek zorunda olduklarında çok huzursuz olurlar, paniğe kapılırlar. Bu nedenle uçağa binmekten kaçınırlar. Uçağın motorunun duracağını, terörist saldırı olacağını ya da tribülans sırasında uçağın düşeceğini düşünürler. Hatta hayallerinde uçağın düşüş anını, çığlıkları canlandırırlar, geride kalanları düşünürler. Yani çok yoğun bir senaryo yazarlar. Böyle olunca da uçağa bir süre sonra binememeye başlarlar. Ya da yatıştırıcı veya alkol alarak uçarlar. Buradaki sıkıntı şu: Uçak fobisi olanlar uçağın düşme ihtimalini çok yüksek görür. Bu nedenle kişi uçağa bindiğinde her ayrıntıya dikkat eder. Örneğin motorun sesini dinlemeye başlar, sesteki en ufak değişikliği motorun her an duracağının işareti gibi algılar. Uçak her an düşecekmiş gibi geldiği için korkuları giderek artar. Durum tahammül edilemez boyuta ulaşır, uçuş bir eziyete dönüşür. Bazen korku o kadar şiddetli hale gelir ki, kişi yolda yürürken havada bir uçak gördüğünde ya da uçak resmiyle karşılaştığında bile sıkıntı yaşar. Bir yakınını karşılamaya havaalanına gidemez.

Uçuş korkusu tedavi edilebilir mi?

Hasta bize başvurduğunda önce uçağın mekanizmasını anlatıp uçakla ilgili kara senaryoları bir liste halinde yazarız. Örneğin uçağın düşme ihtimali nedir, hangi durumlarda uçak düşebilir, tribülans ne anlama geliyor gibi. Bu sorulara yanıt aramak gerçekçi bir risk tahmini için çok önemli.
Çünkü uçak fobisi olanlar genelde uçağın düşme ihtimalini yüzde 40, 70 gibi çok yüksek oranlarda görür. Halbuki istatistiklere baktığımızda risk sadece 1 milyonda 1 -4 arasındadır. Senaryoları yazdıktan sonra tek tek ihtimaller üzerinde dururuz ve riski değerlendiririz. Sonra ‘duyarsızlaştırma’, ‘stop tekniği’, ‘gerçekçi iç diyalog’ gibi yöntemlerle bu durumla baş etmesini sağlarız.

loading...