Vajinismus Tedavisi

Vajinismus Tedavisi

Vajinismus”un tedavisi için şikayeti olan kadınların ilk aşamada eşleriyle birlikte bir jinekoloğa giderek tam bir jinekolojik muayenenin yapılması gerekmektedir. Bu vajinismus tedavisi için yapılan muayene ile duruma sebep olabilecek bir hastaliğin olup olmadığı tesbit edilmelidir. Ne yazık ki vajinusmus sorunu olan kadınların büyük çoğunluğu doktora muayene olmak istememektedir. Vajinismus olan kadın ilişki de panik ve korkuya kapılır, bacaklarını kapatır ve ağlama krizine dahi girebilir. Genellikle vajinismus”a sebep olarak geçmişte yasanan kötü cinsel tecrübe yahut bilinç altına işlemiş gereksiz korkular vardır. Bilinç altında gereksiz korkuları önlemek için kadının ve erkeğin rahatlatılması heyecan ve korkulari yatıştıracak bir ortam olusturulmasi için gerekli psikolojik destek sağlanmalıdır. Vajinismus tedavisi”nde çati kaslarını gevşetme egzersizleri hastaya ögretilip uygulandıktan sonra vajeni genişletme (dilatasyon) testlerine geçilir.

Vajinismus bir aile problemdir, Ki kadının ve erkeğin ortak bir meselesidir. Bu sebepten hiç bir taraf diğerini suçlamadan yahut bu meselede anlayışsız olmamalıdır. Şöyle ki uygun tedavi yöntemlerinin doğru bir sekilde tatbiki ile çiftlerin %100”ünde başarı elde edilmektedir.

Vajinismus Tedavisi

Vajinismus kadın cinsel işlev bozuklukları arasında en sık görülen ancak tedavi açısından en yüz güldürücü sorundur. Bu arada cinsel tedaviye en iyi ve en kısa sürede yanıt veren cinsel işlev bozukluğu olduğunu da söyleyebiliriz.

loading...