Yalancı Gebelik

Yalancı Gebelik

Çok aşırı bir hamilelik isteği olması veya çok aşırı bir hamilelik korkusu olması sonucunda vücudun beyinde gerçekleşen olaylar neticesinde kendisini hamile sanması ve buna yönelik değişiklikler meydana gelmesine yalancı gebelik denir. Beyin de bu aşırı isteğe uyarak yumurtlamayı etkileyici baskı geliyor ve adet kanaması duruyor.

Bunun dışında gebelik şüpheleri olan belirtiler meydana gelir. Yavaş yavaş meydana gelen karnın şişmesi yada büyümesi bağırsak gazları, beslenmeye bağlı olarak kilo artması şeklinde meydana gelmektedir. Hatta yalancı gebelikte kadın, bebeğin hareket ettiğini hissettiğini dahi söyleyebilir.

Hamile kalınması korkusundan dolayı oluşan yalancı gebelikte, adet kanamsının gecikmesi çok sık rastlanan bir durumdur. Bu korkunun nedenlerinin başında ise korunmasız olarak yapılan ilişkiler gelmektedir. Korunmasız yapılan ilişkiler sonucunda oluşan stres kişinin kendini gebe hissetmesini sağlamaktadır.

SONUÇ OLARAK: Yalancı gebelik bayanın tamamen zihninde oluşan psikolojik bir durumdur. Bu nedenle yalancı gebelik “psikoljik gebelik” olarak da isimlendirilmektedir. Buna bağlı olarak da asıl gebeliğe bağlı bulantı, kusma, göğüslerin büyümesi, adetin sonlanması vb. belirtiler ortaya çıkar.

Yalancı gebelikte görülen belirtilerden biri olan bebeğin hareketinin hissedilmesi hadisesi, aslında, gebelik şüphesi olan kadının bağırsaklarındaki gazların hareketidir. Bebeğin kalp atışlarının hissedilmesi olarak tarif edilen tını ise aşırı heyecana bağlı tansiyon artmasıdır.

sagliksiz.net

loading...