Yaşam Yolculuğunuzda…../Yazar Cahide GÜNAY

Yaşam Yolculuğunuzda…../Yazar Cahide GÜNAY

“İnsanlar yaşamımıza girer ve çıkarlar… Bazıları da bir süre yaşamımızda kalır ve kalbimizde derin izler bırakırlar;  işte o zaman BİR DAHA asla aynı insan OLMAYIZ.. “

Bir zamanlar severek evlendiğiniz inanlar, bir zaman sonra yabancı gibi gelir sizlere, yıllarca bir yastığa baş koyduğunuz insan bir anda sanki hiç uzun yıllar onunla yaşamamış gibi hissedersiniz…  Bu yılların vermiş olduğu alışkanlıktır bazen, bazen de yıllarca birlikte yaşamış olduğunuz yıpranmışlıklar… Kadın, bu duruma pek önem vermez çünkü onun için eşi ve çocukları çok önemlidir, erkek ise soluğu nedense dışarıda aramayı tercih eder…  Kendini bir boşlukta hisseden erkek, evdeki kadını düşünmeden dışarıdaki maceralara koşmak ister, sanki bütün kadınlar onları bekliyormuş gibi… Aradığı her ne ise kısaca değişikliktir belki de… Nefes alamadığını, artık her şeyin anlamsız ve boş olduğunu söyleyen erkek, yıllarca uğruna fedakarlık yaptığı ve bir zamanlar onun için değerli olan o kadın yokmuş gibi davranır. Halbuki bir zamanlar o kadın onun için dünyanın en muhteşem kadınıydı, uğruna fedakarlık yaptığı, etkilemek ve nikah masasına oturtmak için uğraştığı kadın, şimdi neden anlamsız ve değersizdi. Anlamsızdı diyorum çünkü, anlamı olsaydı erkek arayışta olmazdı. Değersizdi diyorum çünkü, değerli olsaydı bir zamanlar uğruna canını bile feda edecek kadar seven erkek için, bir başka kadınlarda heyecan araması, yanında bulunan eşine değersizliği hissettiriyordu.

Uzun yıllar, yaşam yolculuğunuzda size eşlik eden eşiniz, mutluluklarınızda ve üzüntülerinizde, her an yanınızda olan ve sizin yaşam yolculuğunuzda sizinle birlikte yürüyen eşlere haksızlık değil miydi bu..  Bu iki taraf içinde böyle aslında, yazım sadece erkeklere değil, anlattıklarım bu haksızlığı yapan  kadın ve erkeklere lütfen bu kısmı asla yanlış anlaşılmasın, fakat bu durumu yaratan daha çok erkekler olduğu için bu konuda biraz daha erkekler üzerinden değineceğim yazıma. Nedense sorunlara çözüm aramaktansa kolayı seçen insanlar, kaçışı dışarda aramak  daha kolayına gelmekte. Bazen öyle şeyler olur ki, kendi başına yaşamış olduğu bu duygusal bunalımı  eşine yansıtmayan yaşamaya çalışan insanlar, daha büyük karmaşa ve karışıklık daha büyük olaylarla karşılaşmakta. Aldatmak çözüm olmasa gerek  hayatınızda, bu daha büyük derin yaralar açar sizde. Her iki tarafında kalbinde büyük derin yaralar açar, bu derin yaraların izleri asla geçmez. Eğer iki insan mutsuzsa bunlar karşılıklı oturulup konuşulur, konuya çözümler aranır, tedavi edilecek bir durum varsa tedavi edilir, edilmeyecek ise mantıklı bir şekilde yaşam yolculuklarına son vermelidirler.

İçten içe yaşanan bu duygusal boşluklar da bu şekilde çözüm bulur. Hem duygusal boşluk yaşayıp dışarıda heyecan arayan insan,  evde kendisini bekleyen bir kadına veya erkeğe asla haksızlık yapamaz. Eğer bir evlilik bitmişse, bu evlilikte sevgi ve aşk yoksa, birlikte yaşamaya tahammülsüzlük varsa o evliliği sürdürmenin anlamı yoktur. Her iki insanın birbirine karşı yaşamlarına haksızlık yapmaya hakkı yoktur.  Gerçekten mutsuz çiftlerin evliliklerini yürütüp birbirlerine saygısızlık yapmaları gibi bir lüksü yoktur.  En büyük bahaneleri de genelde “çocuklar var, onları üzmek istemiyoruz” gibi cümlelerdir. Fakat gerçek şu ki bu sebepten dolayı çocuklar daha çok üzülür.

Mutsuz ve bir arada birlikte olmak istemeyen anne ve babalarını izleyen çocukların psikolojileri asla iyi olmaz. Sizlerde onlara iyi bir model anne ve baba olmazsınız, sürekli tartışma yaşanan bir aile ortamı,  çocukta ileriki dönemlerde evliliğe karşı güvensizlik oluşturur. Çocuklar hayatı boyunca  anne ve babalarını kendilerine model seçerler. Sizler farkında bile değilsiniz, onlar sizin yaşam yolculuğunuzun aslında büyük bir parçasıdırlar, bu yolculukta sizinle beraber yürüyüp, sizinle beraber hissedip yaşarlar. Siz ne kadar yaşam yolculuğunuzda iyi ilerlerseniz onlarla sağlıklı iyi nesiller olarak yetişirler. Onların ilerideki yaşam yolculuğunda hayatına alacakları kişiler sizin yaşam tarzınız belirler aslında… Mutlu ailelerin çocukları, mutlu nesiller yetiştirir.

Yazar Cahide GÜNAY

kisiselgelisim34@gmail.com

loading...