YAŞASIN, ÇOCUĞUM HİPERAKTİF…

YAŞASIN, ÇOCUĞUM HİPERAKTİF…

Son yıllarda ülkemizde ebeveynler tarafından yaramaz çocuklarıyla ilgili çocuklarının hiperaktif olduğu yönünde yanlış bir algı oluşmakta. Aileler de kendilerini bu yanlış algıya kaptırmaya devam edip, internetten çocuklarına 3-5 test yapıp sonuçlarını çocuklarına yansıtmakta. Sonuç olarak da ailenin bu baskı ve yansıtmalarıyla baş etmekte zorlanan çocukların bilişsel hatta ruhsal gelişimi bozulmakta.

Yankı Yazgan Hocamızın “hiperaktivite” tanımına baktığımızda ebeveynlerin bu konuda ne kadar yanılgıya düştüğünü anlıyoruz; “Hiperaktif terimi yerinde duramayan veya enerjisi fazla gelen her çocuğa yakıştırılan bir durum haline geldi… Hiperaktivite,  davranış sorunlarına olabilen bir “huy” özelliğidir. Bu huy özelliğini taşıyan çocuklar gereğinden fazla hareketlidirler, düşünmeden davranır ve dikkatlerini (ilgilerini çekmeyen konularda) birkaç dakikadan fazla yoğunlaştıramazlar.” Uzmanların tanımları bu kadar net iken ebeveynler her gördüğü yaramaz çocuğu hiperaktif sanıyor ve ilginç şekilde bir de buna seviniyorlar. Hiperaktif çocukların çalışkan ve başarılı olduğu algısı toplumda hızlı bir şekilde yayılmakta ve aileler sırf bunun için çocuklarına hiperaktif etiketi yapıştırmakta. Halbuki uzmanlar, hiperaktif çocukların dikkat eksikliği ve dürtüsellikten ötürü akademik başarısızlıklar yaşayabileceğinin altını çiziyor.

Şu konuyu bir netleştirelim;

Eğer çocuğunuzun hiperaktif olduğu yönünde şüpheleriniz varsa lütfen kendi kendinize tanı koymayın. Mutlaka herhangi bir uzmandan yardım alın. Mesela okul rehber öğretmeniyle işbirliği yapabilirsiniz, rehberlik ve araştırma merkezlerinden yararlanabilirsiniz ya da psikolog, pedagog ve psikiyatrlar size bu konuda yardımcı olacaktır. Bu süreçler sizin için sancılı geçecektir. Çocuğa tanı koymak uzun bir süreçtir ve zaman alabilir. Bu süreçte yapmanız gereken; çocuğunuza destek olmaktır.
Yapılan test ve değerlendirmeler sonucunda çocuğunuzun hiperaktif olduğu anlaşılırsa lütfen ona etiketleme yapmayın, hiperaktif olduğunu çocuğun yüzüne çarpmayın. Çocuğun hayatını ona göre düzenleyin ve düzenlemesine yardımcı olun (uzmanlar bu konuda sizi yönlendirecektir). İlaç tedavisi çocuğun hiperaktif davranışlarını azaltacaktır ve lütfen ilaç tedavisinin yanında psikolojik tedaviyi gözardı etmeyin. Erken teşhis ve tedavinin ne kadar önemli olduğunu unutmayın. Hiperaktivitenin kesin çözümü olmamakla birlikte semptomları azaltıcı tedavileri mevcuttur.

Hiperaktivitenin yanında genelde dikkat eksikliği de görülür ve bu çocukların akademik başarısı oldukça düşüktür. Fakat çocukların televizyona ve bilgisayara (teknolojik aletlere) konsantre olabilmesi sizi yanıltmasın. Çünkü kısa süreli dikkat gerektiren ve eğlenceli aktivitelerde dikkat düzeyleri yüksektir.
Son olarak ne olursa olsun o sizin çocuğunuz ve onu iyi kötü her şekilde kabullenin. Steve Jobs hiperaktif diye her çocuk Steve Jobs olmak zorunda değildir.

Psk. Serra AYAZ BİNAY

loading...