Yatılı Okulda Okumak Farklılıktır/ Öğretmen Ayla YÜCE

Yatılı Okulda Okumak Farklılıktır/ Öğretmen Ayla YÜCE

Hayatta taviz vermeyeceğiniz en önemli  ilkeniz  özgürlüğünüz mü? Sosyal olmaktan arkadaş canlısı olmaktan hoşlanıyor musunuz? Size verilen görev ve sorumlulukları en iyi şekilde yerine getirmek için çok mu çalışıyorsunuz?  Ya da bir elmayı birkaç kişi ısırdınız mı ? Kulağınız telefonda, gözünüz postacı da oldu mu?

Bu sorulara verdiğini cevap evet ise siz de yatılı okudunuz. Yatılı okulda öğrenci olmak farklıdır, okulun içinde hayatı öğrenirsiniz çünkü…

Belki on ,on bir ,belki de on dört ,on beş yaşlarında tanıştınız yatılı okulla. Minicik ellerinizde kocaman valizlerinizle belki köyünüzden bölgede ki okula, belki de çok uzak şehirlere gittiniz okumak için.En güzel çocukluk çağlarını dört duvar arsında kimi zaman isyanla kimi zaman da sevgiyle geçirdiniz.Küçücük ellere kocaman gelen valizleri taşımakta zorlanırken ,çamaşır yıkamayı,ütü yapmayı, demirden dolapları düzeltmeyi öğrendiniz. Minicik bedeninizle kocaman nevresimleri  güç bela geçirdiniz battaniyelere.Banyo ve tuvalet kuyruklarında öğrendiniz sabırlı olmayı. Yatılı olmak; sabahları erkenden zil sesiyle uyanmak,kişisel bakım için sıraya girmek, giyinir giyinmez kahvaltı kuyruğunda beklemek,altışar kişilik masalarda,edilen dualardan sonra (Tanrımıza Hamd Olsun,Milletimiz Var Olsun, Afiyet Olsun) kahvaltı etmek ,sonra öğleye kadar ders,öğle yemeği,ardından ders yapmak,okul bitince gündüzlü öğrencilerin evlerine gidişini izlemek  , akşam yemeğine kadar okulun bahçesinde özgür olmak,doyasıya oynamak,akşam yemeği ardından etüt çalışması yapmak,yatma zili çalar çalmaz ranzalarda yerini almak ve otuz altı kişilik yatakhanede uykuya direnmek , evden uzakta ,anneden babadan ,kardeşlerden ayrı yaşamaktır.

Tam da bu yüzden yatılı öğrencilerin , her biri arkadaş canlısı olur, hoş görülü olur,en güzel dostluklar burada kurulur, paylaşma duygusu gelişir. Fedakarlık ,sevecenlik ,kabullenme ,acıya ve sevince ortak olma  öğrenilir ,öz değer  kazanılır.Okul yaşamı içerisinde yapılan görev dağılımı sorumluluk duygusunu geliştirir .Yatılı okul öğrencileri, çok çeşitli karakterden insanla bir arada yaşamayı bilir, bu nedenle girdiği ortamlarda uyumludur.Kıskançlık,kin,nefret duygularını törpülemeyi becerebilir.Yatılı okulda büyümüş kişiler ardan uzun yıllar geçse de arkadaşlarıyla karşılaştığında sanki hiç ayrılamamış gibi çocukluk yıllarına geri döner. Kimi, büyük bir coşkuyla kimi de buruk bir hüzünle…

Yatılı okulda büyüyenler kitap okumayı sever, sıkıcı saatlerin okuyarak eğlenceli hale gelebileceğini öğrenmişlerdir çünkü.Her birinde az biraz şairlik, yazarlık vardır ya da sanata yatkınlık.Azımsanamayacak bir fıkra ve hikaye kültürü oluşturmuşlardır.

Çok küçük yaşlarda kazanılan sorumluluk duygusuyla , işinin hakkını veren , iş ahlakı gelişmiş bireyler olarak ortaya çıkmalarını sağlar.Ne kadar zor bir süreç olsa da yatılı okumak, kişisel kazanımlar açısından çok büyük fırsattır aslında. Diğer çocuklara göre çok erken öğrenirler hayatı  bu nedenle erkenden  olgunlaşırlar.

Lise ,ortaokul bir aradaysa bir de koruma duygusu girer işin içine. Büyükler küçüklere ablalık veya ağabeylik ederler.Kendi  deneyimlerini aktarırlar .Model olurlar onlara. Buradaki disiplinli ve örnek alınan yaşam ,başarıyı getirir beraberinde. Bugüne kadar yapılan bütün araştırmalar yatılı okulda büyüyen çocukların daha başarılı olduklarını kanıtlamıştır. Ayrı kalmayı göze alabiliyorsanız, çocuğunuz hayatı kendisi öğrensin istiyorsanız , çocuğunuzun eğitiminde yatılı okulu düşünebilirsiniz. Genel anlamda iyi bir eğitim öğretim yuvası olan yatılı okullarda ,kuşkusuz bunalıma giren, psikolojik sıkıntılar yaşayan, toplu yaşamayı beceremeyen ya da terk edilmişlik duygusuyla başa çıkamayan çocuklar da mevcuttur. O nedenle çocuğu iyi tanımak ve buna göre bir seçim yapmak önemlidir.

Birçok artısı ,bunun yanında eksileri de olmasına karşın yatılı okullar çocukların kimlik kazanmalarında,sağlam duruşlarında ,başarılı bireyler olarak yetişmesinde çok önemli rol oynar.

Ayla YÜCE

Öğretmen

loading...