Yaz Gelmeden Diyete Psikolojik Olarak Hazırlan! / Dyt. Melis Nur Ergenç

Yaz Gelmeden Diyete Psikolojik Olarak Hazırlan! / Dyt. Melis Nur Ergenç

Yaz mevsiminin yaklaşmasından ötürü çoğu kişinin diyet girişimleri bu aylar itibariyle başlamaktadır. Bu girişimlerimizi başarıyla sonlandırmak ve istediğimiz sonucu alabilmek için nelere dikkat etmemiz gerektiğini bilmemiz çok önemli. Zor olmayan bazı kuralları bilip uyguladığımızda, yaz gelene kadar istediğimiz formda olabilmemiz mümkün.

Günümüzde nerdeyse herkes artık aç kalarak sağlıklı bir şekilde zayıflayamayacağının farkında. Uzun süre aç kalmak hem psikolojik olarak bizi olumsuz etkilemekte, hem de vücudumuza zarar vermektedir. Bin bir zahmetle aç kalarak verdiğimiz kiloları, gözümüze fazla görünmeyen yiyecekleri tüketsek bile hızla geri almamız kaçınılmazdır. Ayrıca sürekli aç kalarak kilo vermeye çalışmak, her deneme de eskisine nazaran daha zor ve daha yavaş gerçekleşecektir. Bu yüzden sağlıklı bir şekilde, günlük ihtiyacımız olan besinleri alarak sağlıklı ve kalıcı olarak zayıflamamız hayatımızın her alanında ve her diliminde bizim için yarar sağlayacaktır.

-Birinci kural psikolojimizi buna göre ayarlamak olmalıdır. Başarabileceğimize inanmak bunun en önemli parçasıdır. Motivasyon, diyetin olmazsa olmazıdır.

-Kendimizi yaza kadar olmak istediğimiz kiloda hayal ederek, şimdiden yazlık kıyafet alışverişlerimizi olmak istediğimiz kiloya göre almalı, buzdolabı ve elbise dolabını revize etmekle yavaş yavaş bu konuda başarabileceğimizden emin ve kararlı duruşumuzu kendimize göstermeliyiz.

-Diyet deyince akla gelen, yasaklar ve kısıtlamalarla dolu bir beslenme programı oluyor. Öncelikle düşüncelerinizi değiştirmekle işe başlayın. Sağlıklı bir diyet; kendi kilo, boy, yaş ve sağlık durumumuza özel, vücut için gerekli vitamin ve mineralleri içeren, fazlası tüketildiğinde vücutta yağ olarak depolanan ve çarşı pazarlarda kolaylıkla temin edebileceğiniz gıdaların yazıldığı bir beslenme programıdır.

-Doğru ve sağlıklı bir diyet kişiyi asla aç bırakmaz. Fakat bazı sağlık problemleri ve psikolojik durumlar, vücut aç olmasa bile yeme isteği oluşturabilir. Bunun önüne geçmek için o an durup düşünmeli, yediğimiz zaman bu hissettiğimizden daha iyi hissetmeyeceğimiz aklımıza getirilmelidir. Bazen susadığımız zaman da yemeğe yöneliriz o yüzden 2 bardak su içilmeli, o an için eğer belli rahatsızlıklarımız yoksa günlük belirtilen miktar kadar çay, kahve, soda gibi içecekler tüketebiliriz. Öğün zamanımız gelene kadar dikkatimizi başka şeylere vermemiz gerekmektedir. Bu durumun geçici olduğunun farkında olmakta önemlidir.

-Öğünlerin arasında 2-3 saatlik aralar olmasından dolayı yanımızda ara öğünler için tüketmemiz gereken besinleri bulundurmalıyız. Bu gıdalar kan şekerimizi düzenleyecek ve gereken enerjiyi bize takviye edeceklerdir.

-Dünya sağlık örgütü, fiziksel aktiviteyi ruh sağlığını koruyucu önlemler arasına almıştır. Spor yapıldığında salgılanan mutluluk hormonları gün içerisinde daha iyi hissetmemizi sağlar. Diyetten alacağımız sonucu hızlandırır.

-Bol su tüketimi ile desteklenen diyet, bizi başarılı bir sonuca götürecektir. Yanınızda sürekli su şişesi taşıyın, aklınıza geldiği her an gün içerisinde içtiğiniz suyu 2,5 litreye tamamlayın.

Kısa bir süre ile vücut beslenme programına alışacak, daha fazlasını tüketmek istemeyecektir. İlk 10 günlük zamanın sonunda uyguladıklarınızın sonucunu hem görsel hem de rakamsal olarak alacağınız için motivasyon ve azminiz artacak ve yaza kadar istediğiniz kiloya gelmek için önünüzde hiçbir engel kalmayacaktır.

Yazar: DYT. MELİS NUR ERGENÇ

(melisergenc5@gmail.com)

loading...