YENİ GELEN KARDEŞE ALIŞMA SÜRECİ/ Psk Ayfer Çavdar

YENİ GELEN KARDEŞE ALIŞMA SÜRECİ/ Psk Ayfer Çavdar

Çocuk sahibi olmak aile için heyecan verici bir durumdur. Bu heyecan, yanında birtakım endişeleri de beraberinde getirmektedir.

Aileye yeni katılan birey ikinci bir çocuk ise ebeveynler, ilk çocuğun yaşayacağı psikolojik olumsuzlukları düşünmeye başlarlar. Önlem almak için bir uzmandan yardım alan ebeveynler kadar, doğum sonrasında problemlerle başa çıkamayıp başvuranlar da azımsanmayacak sayıdadır. Kardeş kıskançlığı 2-8 yaş arası daha sık görülen bir durum olmakla birlikte bunun son derece doğal bir duygu olduğunu söylemek mümkündür. Aynı şekilde kardeş kıskançlığı hiç görülmeyen çocukta bu durumun nedenleri araştırılmalıdır. Çünkü bu durumlar, çocuğun içinde biriktirip sonrasında patlak vermesine sebep olabilmektedir.

İkinci bir kardeş bekleyen ebeveynlere belli başlı birkaç dipnottan söz etmek isterim:

Doğum anı ve sonrası hakkında, doğumdan önce abi/abla olacak çocuğunuzu bilgilendirmeniz faydalı olacaktır. Her ne kadar doğum öncesi çocuğunuzu karşınıza alarak ona hislerinizi anlatsanız da doğum sonrası tutumlarınız çocuğunuzun kendi yerini konumlandırmasında daha fazla belirleyici olacaktır.

Yeni gelen birey evin gözdesi olmakta haklıdır. Ama bu diğer çocuğunuzun gözüne batacak şekilde yapılmamalıdır. Pabucunun dama atıldığını düşünen çocuk, kişilik özelliğine göre içe çekilme veya hırçınlık gösterecektir.

Çocuğu abi/abla olma düşüncesine alıştırmak çocuk için gereksiz sorumluluk yükü oluşturmak demektir. Henüz küçük yaşta kardeş sahibi olan çocuk sevilme, ilgi odağı olma zamanından çıktığını düşünüp öfke ve saldırganlık biriktirecektir. Aynı şekilde kardeş kıskançlığını engellemek adına onun ilgi odağı olduğunu , kardeşininse altına yapan, devamlı ağlayan bir çocuk olduğunu söylemeniz çocuğunuzun kardeşine karşı zarar verici davranışlarda bulunmasına sebep teşkil edebilir.

Anne-babaların küçük kardeşe zarar gelmesi korkusuyla çocuğuna refleksif kızma davranışı göstermesi doğal olsa da bunu dizginleme yoluna gidilmelidir. Abartılı şekilde tepki vermemeli onu anlamaya çalışmalı ve sonrasında duygularını ifade etmeye teşvik etmelidir. Bu dönemde kendini, ilgi veremediği için büyük çocuğuna karşı mahcup hisseden ebeveynler kuralları ihlal eden çocuğuna taviz verme ihtiyacı duyabilir. Ama unutulmamalıdır ki taviz tavizi doğurur. Kendinizi zorlayıp yalanlar söylemek yerine var olan durumu çocuğunuza aktarmak daha iyidir.Bu süreçte çeşitli şeylerle çocukları kandırmaya çalışmak, ebeveynin kandırıldığını öğrenmesiyle son bulabilir.

Kardeşe alışma sürecinde yeni birey için beraber hediye seçebilir, ondan kardeşi için minik yardımlar talep edebilirsiniz. Beraber kardeşi hakkında konuşup, önceden onun da kardeşi gibi minik ve muhtaç olduğunu fotoğraflarla anlatabilirsiniz. Bu, onda empati duygusu oluşturacaktır. Çocuğun doğumu ile birlikte evin kurallarında değişikliğe gitmek, büyük çocuğu ; kreşe yazdırmak, yataktan ayırmak, tuvalet alışkanlığı kazandırmak gibi önemli işler ise bir araya getirilmemelidir. Çünkü, büyük çocukta bu iki önemli olay bağdaşıp artık istenmediği yargısını doğurabilir. Uzman yardımı da bu gibi durumlarda size nefes aldıracaktır.

 

Psk Ayfer Çavdar Coşkun

Şeker Ağacı Anaokulu Kocatepe Mah 1 sk. No 10/ B Bayrampaşa İstanbul. 02124372215

ayfercavdar@hotmail.com

loading...