Yirmi Yaş Dişlerimiz Neden Çıkamazlar?

Yirmi Yaş Dişlerimiz Neden Çıkamazlar?

Günümüzde yirmi yaşından itibaren birçok insan yirmi yaş dişlerinin oluşturduğu ağrı nedeniyle doktora başvurmakta ve bu dişlerin çekimine karar verilmektedir. Öyle ki bazen kırklı yaşlardaki insanlar dahi bu problemlerle doktora başvurabilmektedir. Peki nedir yirmi yaş dişlerinin, vücudumuza artık fazla gelmesinin sebebi?

Bununla ilgili günümüzde birçok teori ortaya atılmaktadır. Ancak bunlardan en geçerli olan teori ‘Modern Diyet Teorisi’ dir. Bu teoriye göre insandan önceki atalarımız ateşin bulunmadığı dönemde gıdaları pişirmeden yemek zorundaydı ve bunun sonucu olarak fazladan kuvvet oluşturacak azı dişlerine ihtiyaçları vardı. Daha sonra zamanın geçmesiyle ateş bulundu hatta sanayileşmenin başlamasıyla gıdalar işlenmeye başlandı ve artık çiğneme işlemi insan için daha kolay hale gelmeye başladı. Bununla birlikte mandibula(alt çene) küçülmeye başladı. Ancak yirmi yaş dişleri hala çenede yer almaya devam ediyordu. Öyle ki yirmi yaş dişleri bu darlık sebebiyle diğer dişlerde çürüklere, yumuşak dokularda travma ve enfeksiyonlara neden olmaya başladı. Bu da insanı en çok rahatsız eden ağrıyı ortaya çıkardı. Bunun sonucu olarak insanlar artık yirmi yaş dişlerini kullanamaz hale gelmeye başladı ve birçok diş çekimle çenelerden uzaklaştırılmak zorunda kaldı.

İşte bu teori günümüzde yirmi yaş dişi sorunun aydınlatılması için bilime ışık tutan en önemli teori olarak hayatımızda yerini almaktadır.

Yazar: Oğuzhan Erbakan

 

Dişlere Zarar Veren 7 Hatalı Alışkanlık

Ağız ve diş sağlığı ruh sağlığını da etkiliyor

loading...