Yokluk Başarıyı Kamçılar/ Öğretmen Ayla YÜCE

Yokluk Başarıyı Kamçılar/ Öğretmen Ayla YÜCE

Çocuklarımız , hayatımızın kuşkusuz en önemli  varlıkları. Her şeyi onlar için yapıyoruz. Çalışıyoruz çırpınıyoruz çocuklarımız daha iyi bir hayat sürsün istiyoruz.Yaşam kaliteleri yükselsin, hiçbir şeyin eksikliğini duymasınlar,başarılı ve mutlu olsunlar .

Okul araç gereçlerinden ,bilgiayarlara,tabletlere ,cep telefonlarına,odalarındaki eşyalardan kılık kıyafetlerine  kadar her şeyi özenle seçiyoruz ya da seçmelerine yardımcı oluyoruz. Ama yine de mutlu edemiyoruz.Günümüzde birçok anne baba  çocuklarının tatminsizliğinden,mutsuzluğundan yakınıyor.Son yıllarda en çok duyduğum cümle  ; Hocam her şeyi var ama mutlu değil,sürekli canı sıkılıyor,ne yapacağımızı şaşırdık .İşte sorun tam da  bu cümlenin içerisinde ; çünkü her şeyi var.

Her şeye sahip olan çocuklar yokluk duygusunu ve o duygunun insanın içinde yarattığı özlem,istek, kavuşma,mücadele gibi kavramların farkında olmazlar. Her şeyi çok kolay elde ettikleri için değer verme duygusu körelir,kıymet bilmezler.İstediği her şey elinin altında olduğundan  bir şeylere sahip olmanın hayalini kurmaktan uzaklaşır.O nedenle çocuklarımıza her şeyi gümüş tepside sunmak yerine zaman içerisinde belli hedefler koyarak ,sorumluluk duygusu vererek  belli zaman aralığında  almak daha doğrudur.Sıfırdan zirveye yükselmiş insanların hayat hikayelerine baktığımızda hepsinin zor koşullardan geçtiğini ve yokluk çektiğini görürüz.Örneğin Nobele aday gösterilen büyük yazarımız Yaşar Kemal  ,ortaokuldan sonra eğitim hayatına devam edememiştir ancak yaşadığı zorlu yaşam  O’nun kaleminden sözcüklere öyle bir dökülmüştür ki  Dünya Edebiyatı yazarları arasında yerini almıştır. Kitapları bir çok dile çevirilmiştir.

Çocuk hikayelerinin vazgeçilmez yazarı Gülten Dayıoğlu ‘da anılarında; kış vakti kırılan  camlarını örtmek amacıyla yapıştırılan gazeteyi okumak için verdiği mücadeleyi anlatır.Öyle ki annesi okuma yazma bilmediğinden  gazeteyi ters yapıştırmış ama Gülten Dayıoğlu ,sandalye tepesinde yere kapaklanmanın eşiğine gelerek  gazeteyi okumuştur.Ben bu iki örneği edebiyat dünyasından verdim ancak gerek iş dünyasında gerek sanat camiasında sıfırdan zirveye yükselmiş çok sayıda örnekler var.

Kimi çocuk kışlık bir bot almanın hayalini kurarken kimisi almak istediği markanın hayalini kurar kimisi de bot almanın hayalini dahi bilmez. Her birimizin yaşam standartları birbirinden farklı .O nedenle çocuklarımıza kendi olanaklarımız doğrultusunda belli kısıtlamalar getirmeliyiz. Aile bütçemizden çocuklarımızı haberdar etmeliyiz hatta gelir ve gider hesaplarını birlikte yaparak farkındalıklarını sağlamalıyız.Çocukları hayatın içine kattığımızda daha mutlu olurlar.

Geçen yaz ,uzun zamandır görmediğim bir arkadaşımın   on yedi  yaşındaki kızıyla karşılaştım.Maddi durumları oldukça iyi arkadaşımın,  biraz şımarık buluğum kızıyla bir  çay bahçesinde  oturduk sohbet ettik.Beni o kadar şaşırttı ki anlatamam. Önceden  tanıdığım uçarı,marka düşkünü,tek arzusu  yeni bir şeyler giymek olan kız gitmiş yerine bambaşka birisi gelmişti.Sendeki bu değişimin sebebi nedir diye sordum. — Okullar tatil olunca bir lokantada çalışmaya başladım ,garsonluk yapıyorum,paranın nasıl kazanıldığını görüyorum,her tür insanla karşılaşıyorum,zaman zaman patrondan azar işitiyorum ama çok mutluyum ,ilk maaşımı bile aldım,hesaplar benden dedi…

Varlığın değeri yokluğunda anlaşılır.

Ayla YÜCE

ÖĞRETMEN

loading...